Pražské novotyTOP

Stará průmyslová hala na Kolbence žije freestylem už dva roky

Oblíbený pražský areál Freestyle Kolbenka funguje pouhé dva roky a už má na svém kontě nespočet fanoušků a jejich řada neustále roste. O tom ale více v rozhovoru s Jiřím Jetmarem, který adrenalinem žije a jehož pozice v tomto ojedinělém projektu by se dala shrnout jako obchodní kápo a event koordinátor.

Jiří Jetmar, Freestyle Kolbenka

 

Myslíš, že areál adrenalinových aktivit Praze chyběl?

Praha nabízí spoustu možností sportovního vyžití, ale hala, jako je ta naše, tu prostě chyběla. Pro mladou generaci už nejsou sportem pouze klasické disciplíny, jako je fotbal nebo hokej, chtějí se zdokonalovat v parkouru, freestyle lyžování, snowboardingu a dalších sportech s přízviskem „free”.

Proč právě v Kolbenově ulici, v bývalé průmyslové  části Vysočan?

Volba na Vysočany padla po dlouhém období hledání vhodného místa. Měli jsme představu o dopravní dostupnosti, nutné velikosti a členění prostoru. Roli hrály bezesporu i finance. S tímto zadáním jsme objížděli Prahu a po mnoha prohlídkách a jednáních zakotvili tady ve Vysočanech. Bylo před námi sice hodně práce, jelikož hala byla v zuboženém stavu, ale její klady nás přesvědčily o tom, že to stojí za to.

Názvem Freestyle Kolbenka jste tak vlastně navázali na zdejší historii…

Zdejší areál má dlouhou a zajímavou historii, která byla do nedávné doby spojena výhradně se strojním a automobilovým průmyslem, ale vzhledem ke své poloze se z něho postupně stává něco zcela nového. V našem okolí rostou obytné domy, chystá se revitalizace zdejší zeleně a celý areál by se měl do několika let proměnit v moderní čtvrť nabízející bydlení a veškeré návazné služby. My jsme se rozhodli na zdejší historii navázat svým názvem, nejen pro zdejší továrny se vžilo hovorové označení Kolbenka a jelikož i k nám se chodí makat, i když už ne v modrých montérkách, rozhodli jsme se pro název Freestyle Kolbenka.

Na co všechno se mohou návštěvníci areálu Freestyle Kolbenka těšit?

Halu máme opticky rozdělenou na tři části – trampolínový park, freestyle park a indoor sjezdovku. Trampolíny zabírají přes 500 m2 a jsou naší chloubou. Od konkurence nás odlišuje především jejich výkon, hovorově: „Jak moc skáčou”. Jejich vývoji jsme věnovali spoustu času a energie, spolupracujeme s několika dodavateli, kteří pro nás vyrábějí zakázkové komponenty, a samotnou kompletaci řešíme sami.

V čem jsou vaše trampolíny unikátní?

Vyrovnají se světové extra třídě. Vytvořili jsme trampolínu, která je bezpečná pro začátečníky a děti, ale zároveň má dostatečný výkon i pro pokročilejší sportovce. Od našich návštěvníků často zaslechnete: „Ty jo, tady to skáče mnohem líp”, a právě díky tomu víme, že jsme odvedli dobrou práci. Všechny trampolíny jsou vzájemně propojené a tvoří tak jedno velké hrací pole, na kterém se dosyta vyskáče opravdu každý.

O adrenalin pak asi rozhodně není nouze v části freestyle parku…

Freestyle park nabízí další možnosti tréninku a nevšedních zážitků. V jeho středu je obrovská jáma plná molitanových kostek, do které je možno skákat jak z velké trampolíny, tak ze dvou skoků. V tuto chvíli je možnost skákat se snowboardem, lyžemi, kolečkovými bruslemi nebo na snowtubingovém kruhu. Během této zimy by měla proběhnout lehká přestavba, tak abychom mohli otevřít dveře i pro tolik populární koloběžky, skateboardy, bmx a mtb kola. Největší výhodou dopadu do molitanových kostek je, že se můžete bezpečně naučit triky, jejichž zvládnutí by v reálném prostředí mohlo dost bolet.

Velkým hitem je u vás zmíněný trénink lyžování. Mohou se u vás ale skutečně naučit lyžovat i naprostí začátečníci nebo děti?

Maxxtracks simulátory jsou pro začátečníky a speciálně děti, respektive jejich rodiče, naprosto ideální. Představte si, kolik toho musí takový rodič zařídit před první cestou na hory – půjčit vybavení, pořídit oblečení, objednat pěkné počasí, dojet na hory, sehnat instruktora, koupit permanentku a pak doufat, že to jeho ratolest vydrží na kopci alespoň hodinu. Naproti tomu u nás je to mnohem jednodušší, přijít můžete, kdy se vám to hodí, veškeré vybavení vám na místě zdarma zapůjčíme, je tu vždy krásně „slunečno” a v mezidobí si můžete dát třeba dobrou kávu. Ve finále vás taková lekce vyjde dokonce i levněji než na horách. S naprostým začátečníkem je dobré absolvovat okolo šesti lekcí, po kterých by měl být schopný sjet pohodlně modrou sjezdovku.

A co když si chce zajezdit zkušený lyžař?

Simulátory nejsou vhodné jen pro začátečníky, i zkušení jezdci u nás mohou dále rozvíjet svoji techniku nebo pracovat na své lyžařské kondici. Během 30 minut u nás můžete nalyžovat až 18 km! Takhle dlouhou sjezdovku jen tak někde nenajdete. Jelikož provádíte naprosto identickou svalovou práci jako na skutečné sjezdovce, vaše silová a vytrvalostní kondice roste s každým tréninkem. V neposlední řadě se tak dá během jedné lekce spálit i obrovská hromada kalorií, takže naše simulátory mají opravdu široký záběr využití.

Jak taková návštěva simulátorů Maxxtracks probíhá?

Jedná se o unikátní technologii věrně simulující jízdu po sjezdovce. Celé to funguje jako obrovský běžící pás, u něhož se dá nastavit jak rychlost, tak sklon. Jezdí se po speciálním plastovém koberci, který je mírně skrápěn vodou. Ve finále to vypadá tak, že vy stojíte na místě a sjezdovka vám ujíždí pod nohama směrem nahoru. Před vámi je zrcadlo, ve kterém vidíte váš postoj a můžete tak jednoduše aplikovat rady trenéra, který stojí opodál. Každá návštěva simulátorů je tedy zároveň i individuální či skupinovou lekcí – to už záleží jen na tom, zda přijdete sami nebo s kamarády. Na jednom simulátoru můžou jezdit až čtyři lidé zároveň a rádi u nás svezeme jak lyžaře, tak samozřejmě i snowboardisty.

Když už jsme se dotkli dětí, pořádáte i kurzy a programy pro školy?

Pro děti pořádáme celou řadu pravidelných sportovních kroužků, kde se mohou pod vedením našich trenérů zdokonalovat v lyžování, skocích na trampolíně či ve freestyle sportech. Veliké oblibě se těší i naše příměstské kempy, během veškerých prázdnin vymýšlíme pro děti sportovní program, který je zvedne od televize nebo počítače. Během roku zároveň pořádáme i takové libůstky, jako je noční kemp, během něhož u nás děti sportují ještě dlouho po zavírací době, natáčí společné video a pak u nás dokonce nocují ve spacácích.

Se školami spolupracujeme poměrně úzce, nabízíme jim alternativu ke klasickým hodinám tělocviku, nebo zpestření školního roku. Na školní výlety k nám dokonce jezdí školy z celé republiky.

A co bezpečnost, neskrývají jednotlivé aktivity v aréně pro děti riziko zranění? Popřípadě, došlo už k nějakému úrazu?

Bezpečnost je jednou z našich hlavních priorit a pro její zajištění děláme maximum možného. Nicméně stále jsme sportoviště a určitá míra zranění ke sportu bohužel neodmyslitelně patří. Při projektování jsme vycházeli z britských a amerických standardů pro obdobné haly, ve kterých se krom jiného i uvádí, že ucházející míra zranění je do 0,5%. Z našich dlouhodobých statistik vychází údaj okolo 0,3%, tudíž na každou tisícovku návštěvníků připadají tři zranění, do čehož počítáme i odřené lokty, roztrhlé rty a podobně. Náš personál školí profesionální záchranář, který s námi spolupracuje od samotného začátku a jak metodiku, tak vybavení nastavil přesně pro naše podmínky. Když už u nás přece jen dojde k nějaké vážnější nehodě, naši trenéři vědí přesně, co mají dělat.

V nedávné době prošla aréna viditelnou změnou, co se týče designu fasády. Kdo přišel s tak originálním nápadem nechat fasádu vyzdobit graffiti?

Nápad to byl můj, jelikož mám k této pouliční formě umění blízko. Celému týmu se ta představa zamlouvala nejen z estetického pohledu, ale i proto, že dáme našim fanouškům možnost podílet se na vzhledu haly.

Graffiti JAM 2017, Freestyle Kolbenka

Jak se na váš poněkud kreativní nápad dívalo okolí? Co úřady?

No upřímně nebylo úplně jednoduché náš záměr prosadit. Budova je v soukromém vlastnictví, takže úřady jsme řešit naštěstí nemuseli, ale přesvědčit majitele nebylo o nic jednodušší. Graffiti je bohužel pro mnohé stále pouze synonymem vandalismu a nespatřují v něm nic pozitivního. Museli jsme majitele ubezpečit, že vše bude probíhat koordinovaně a pouze na předem vymezených plochách. Na svá bedra jsme zároveň vzali i odpovědnost za případné škody na jiných plochách. Všichni, kteří naši výzvu vyslyšeli a dorazili se spreji, ctili předem avizovaná pravidla a k žádným škodám nedošlo, za což jim patří náš velký dík. Fasáda haly obživla barvami a z odpoledne se stala příjemná komunitní akce, hrála hudba, k dispozici byl bar s grilem a všude panovala pohodová atmosféra. Od našich návštěvníků jsme zaznamenali na konto nové tváře spoustu pozitivních ohlasů, takže Graffiti JAM se bude rozhodně opakovat.

Freestyle Kolbenka ovšem není jen sportovní areál, ale i prostor k pořádání jinýchakcí…

Na denním pořádku jsou u nás nejrůznější oslavy narozenin, ke kterým umíme zařídit vše od výzdoby až po dort. Co se firem týče, máme za sebou celou řadu sportovně laděných eventů jako tiskové konference, prezentace, teambuilding akce či večírky. Není mnoho míst, kde si můžou lidé pod jednou střechou vyzkoušet tolik nevšedních aktivit, pobavit se, dobře se najíst a užít si unikátní atmosféru party světly zbarvené tovární haly.

Jestli se nemýlím, byla u vás dokonce svatba?

Upřímně, ta překvapila i nás samotné, nečekali jsme, že se najde někdo tak bláznivý, aby si chtěl své ANO říct zrovna u nás. Když se tak stalo, cítili jsme velkou zodpovědnost, jelikož svatba není jen tak ledajaká akce. Vše dopadlo naprosto úžasně, novomanžele byli nadšení a jejich bláznivý nápad hodnotili superlativy i zprvu skeptičtí hosté. Spoustu lidí se zapojilo do sportovního programu, včetně 74letého seniora, který se stal rekordmanem na našem snowtubing skoku, ostatní fandili, užívali si skvělé jídlo, pití a vše co k takové svatbě patří.

Foto: Jiří Jetmar, Freestyle Kolbenka

Více o Freestyle Kolbence
Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *