Pražské novotyTOP

Co kus, to originál. Sourozenecké duo PONER sází na ruční práci

Před dvěma lety byli ještě téměř neznámými tvářemi. Dnes je zná každý, kdo dělá v módní branži nebo se o módu jakkoli zajímá. Sourozenci Nikol a Jakub Ponerovi stojí za značkou PONER, která už dávno není jen o společenských a svatebních šatech, které ji proslavily. Jak náročná byla cesta k úspěchu se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Nikol a Jakub Poner na přehlídce značky PONER

Do Prahy jste se přestěhovali z Liberce. Jak na vás Praha působila na první dojem?

Jakub: Já Prahu znám odmalička, hodně jsem sem jezdil za babičkou a dědou, takže to pro mě byl úplně přirozený přesun.

Nikol: Já tu studovala, ale Praha mě tenkrát nijak neoslovila. Neměla jsem to tady vlastně moc ráda, a proto jsem se vrátila zpátky do Liberce. Pak mě sem cesta znovu zavedla, přijela jsem za bráchou a teď už bych neměnila. Mám to tu raději než v Liberci.

 

Bylo něco, co se vám na ní nelíbilo? A trvá to případně dodnes?

Oba: Zácpy a parkování!

Máte společný projekt, který je navíc velice úspěšný. Nepřepadne vás někdy taková ta klasická sourozenecká ponorka? Nebo to máte mezi sebou jasně rozdělené a každý si takříkajíc “jede to své”?

Jakub: Rozdělené to sice máme, ale ponorka občas nastane.

Nikol: Ty ponorky trvají většinou hodinu až dvě, víc ne.

Jakub a Nikol Poner s návrhářem Manolo Blahnikem

Trávíte spolu hodně času, jak v soukromí, tak na veřejnosti. Mnoho lidí vás proto zprvu pokládalo za pár. Stává se vám to ještě i dnes?

Oba: Ano, dodnes 😊

Jste na trhu dva roky, během kterých jste se neuvěřitelně vypracovali. Prozraďte nám tajemství na úspěch.

Nikol: To je samozřejmě tajný, know-how se neprozrazuje. Ale jestli o nás i o některých našich tajemstvích chcete vědět víc, můžete přijít na náš workshop Jak vybudovat úspěšnou módní značku, který pořádáme v rámci Týdne podnikání. Workshop se koná přímo u nás v ateliéru 15. 11. mezi 17:00 až 19:00 hod. Více se dozvíte na našich FB stránkách PONER. Nicméně asi žádné tajemství ani překvapení nebude, když řeknu, že je za tím ohromná a nekončící dřina.

 

Začátky ovšem zpravidla nebývají procházkou růžovým sadem. Co vaše začátky? Byl u vás někdo tím správným hnacím motorem, který chtěl původně koníček posunout dál?

Jakub: Určitě to byla a je Nikol. Nejen svojí ambiciozností a cílevědomostí. Nikol totiž dokáže vystresovat sebe a všechny okolo sebe, takže se pracuje hodně a aktivně.

Nikol: To je pravda. Oboje 😊

A nyní k tajemství vaší značky PONER – jak byste ji popsali?

Jakub: Jedním slovem asi luxusní. Děláme se ručně opravdu s každou věcí, která vyjde z našeho ateliéru. Nejsme žádná velkovýrobna, od všeho máme jeden či dva kusy. Každá klientka si tedy může být jistá, že má na sobě originál. Šijeme jen z kvalitních látek. Nikol navíc na sobě všechno zkouší a když se v tom necítí, předělává se.

Nikol: A věřte mi, já jsem hodně náročná!

Začínali jste se spodním prádlem, později jste přešli ke společenským a svatebním šatům. Dnes je toho ovšem ve vašem portfoliu mnohem více. Co všechno lze pod značkou PONER pořídit?

Oba: Začneme tím, že spodní prádlo už šijeme jen na přání, a to nevěstám. Ale naše produktové portfolio začíná být hezky bohaté. Šijeme společenské šaty, svatební šaty, trička, podvazky, vesty, saka, kabáty, sukně, topy, halenky, košile, společenské kalhoty, koktejlky, letní šaty, boty a nyní jsme začali i s brožemi. A tím rozhodně nekončíme. Vždy, když nás něco napadne, ušijeme, zkusíme a prezentujeme.

Nikol Poner

Vaše kousky jsou charakteristické specifickým zdobením. I při stále se zvyšujícím objemu práce ještě všechno vyšíváte ručně?

Jakub: Jednoznačně ano. Na tom jsme naši značku vybudovali, takže od toho rozhodně nemíníme jakkoliv uhýbat. Faktem je, že se to odráží na cenách.

V nedávné době jste dokonce oblékli i panenku Barbie. Prozraďte nám více o tomto jedinečném charitativním projektu.

Jakub: Pink Carpet: Helping Dolls. Slavné panenky Barbie oblékali módní návrháři. Šaty, které jim vytvořili, se pak dražily v rámci projektu Fondu ohrožených dětí. Ambasadorkou letošního ročníku byla Dagmar Havlová. Myslím, že si každý na té práci dával záležet. Já šil na dvě panenky a jedny ty mini šatičky jsem vyšíval 20 hodin.

Vaše šaty mají dnes již mnoho a mnoho fanynek, které by vaše modely rády alespoň viděly na živo. Plánujete v Praze v nejbližší době nějakou módní přehlídku?

Nikol: Účastníme se spousty akcí, kam si nás lidi objednávají. Nyní budeme v Olomouci na Adventním benefičním večeru, zúčastnili jsme se Bratislavských módních dnů v Bratislavě a v Praze v Obecním domě. A na vaši otázku – ano, svoji autorskou přehlídku připravujeme. Bude v druhé polovině příští roku a Jakub už i vybral  místo – naprosto dokonalé. Ale víc neřekneme.

Aktuálně máte svůj ateliér s krásným výhledem na Vinohradské ulici. Našlo by se však v Praze místo, kam byste se chtěli v budoucnu přemístit, nebo jste zde spokojení? Co taková luxusní módou proslavená Pařížská ulice, neláká vás?

Jakub: Výhled je dokonalý, to máte pravdu. Jsme tady ale už delší dobu, takže se po nových prostorách díváme, chceme změnu. Jestli víte o něčem, kam bychom přemístili náš ateliér, dejte vědět!

Nikol: Taky nás zřejmě za chvíli uvidíte v centru Prahy, kde se chystáme otevřít obchod. Zatím jen na chvíli, chceme si to nejdřív zkusit. A Pařížská? Ne, tohle nás už pustilo.

Nikol Poner

Díky své práci se často účastníte společenských akcí? Jakou akci jste si v poslední době nejvíce užili a na jakou se naopak už nyní velmi těšíte?

Jakub: Na plesovou sezónu!

Nikol: A na Slavíky. Hezky jsme si užili charitativní večer Petry Němcové na Žofíně. Shodou okolností jsme tam měli asi dvacet půjčených šatů.

Když už se ale potřebujete odreagovat od práce, kam rádi chodíte relaxovat? Je nějaké místo v našem hlavním městě, kam se čas od času na chvíli od všeho schováte?

Nikol: Zbožňuji wellness, takže za mě určitě relax v sauně. Kam chodím ve městě zapařit si nechám pro sebe.

Jakub: Já rád chodím na procházky po Praze s cílem dobrého jídla. Když potřebuju fakt vypnout, chodím běhat se psem.

Foto: Nikol a Jakub Poner

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *