Pražské novotyTOP

Praha je úžasné foto studio, říká přední svatební fotograf Petr Pělucha

S fotografováním začal v roce 2001 a od té doby se z něj stal jeden z nejlepších a nejvyhledávanějších svatebních fotografů v zemi. Řeč je o Petru Pěluchovi, který ročně nafotí až 30 svateb. Přestože mnoho svatebních fotografií vzniká přímo v našem hlavním městě, jeho služeb využívají čeští i zahraniční klienti po celém světě. Kde nejraději v Praze fotí, nebo jak náročné je focení novomanželů za deště, nám prozradil v následujícím rozhovoru.

www.pelucha.com

Poměrně často jsou mezi vašimi klienty cizinci, kteří si vybrali Prahu jako ideální místo pro svou svatbu. Čím myslíte, že to je?

Myslím si, že Praha nabízí krásné, romantické kulisy pro jejich fotografie a také se snaží nabízet stále kvalitnější služby, nejen co se týče ubytování a stravování. Pro zahraniční klienty se tak Praha stává oblíbeným místem pro destination weddings nebo pro takzvané předsvatební fotografování. Předsvatební fotografování je populární hlavně u asijských turistů. Skutečné a symblické svatby zde pořádají spíše hosté z Evropy a Ameriky.

Když už jsme nakousli zahraniční klientelu, liší se nějakým způsobem od té české? Co například jejich preference?

Pro zahraniční klienty májí kvalitní fotografie často větší význam než pro našince a jsou ochotní do této služby více investovat. Samozřejmně očekávají kvalitní servis a výborné fotografie. To je jeden ze zásadnich rozdílů.

Co se týče preferencí ve fotografování, tam se podle mne nejvíce odlišují asijští klienti. Ti jsou často pro své předsvatební fotografie ochotní i trpět. Myšleno hlavně u nevěst. Ty s úsměvem na rtech pózují v chladném ránu při východu slunce na Karlově mostě i v dešti s výhledem na Prahu. “Západní” klienti naopak chtějí kompletní servis pro jejich svatbu, a to včetně dodání špičkových alb či pořízení zásnubních fotografií před svatbou.

www.pelucha.com

A kde v Praze nejraději novomanžele fotíte? Máte nějaká svá oblíbená místa?

Osobně mám moc rád zahrady a místa s výhledem. Ze zahrady Na Valech je například krásný pohled na chrám svateho Mikuláše a z Letné pro změnu zase báječný výhled na pražské mosty.

Vzpomínáte si ještě na svou vůbec první profesionální fotografii?

Svou první profesionální fotografii si nijak nevybavuji. Spíše se mi vybaví fotografie, která mne nasměřovala k profesi fotografa, a další fotografie, která se mi vybaví, je ta, která získala první mezinárodní ocenění.

Na vašem blogu jsem se dočetla, že jste se nedávno s rodinou přestěhovali z pražského bytu do domu se zahradou. Nechybí vám přesto čas od času ruch velkoměsta?

To mi vůbec nechybí. Respektive, když se mi jej zachce, tak si do centra rád vyrazím. A když chci opravdu cítit pulz velkoměsta, tak odletím do Londýna nebo New Yoku.  Jak teď bydlíme v domě se zahradou, tak je to pro celou mou rodinu mnohem příjemnější. Mám zde prostor rozvíjet svůj starý koníček – zahradničení, a náš kluk Theo zde může běhat bez omezení. To jsme v centru města moc dělat nemohli.

Když byste měl vyjmenovat tři věci, které máte na Praze nejraději, co by to bylo?

Zaprvé, Praha je pro mne úžasné foto studio – de facto, kam se ve staré Praze otočím, tam je to hezké a mohu fotografovat. Pak mám moc rád Zahrady Pražského Hradu a celý prstenec kolem centra – od Letné přes Hrad až po Petřínské sady, to je krasná procházka. A třetí věc, která se mi líbí, je velikost Prahy. Není moc veliká, a tak se dá všude rychle dostat a navíc je tu vše potřebné.

Většina párů si přeje, aby jim v jejich den D vyšlo krásné slunečné počasí. O kolik je ale náročnější focení během deště či sněžení?

Fotografování za deště či sněžení je náročnější z pohledu používání techniky. Člověk musí být opatrnější, aby mu někam nazatekla voda. Pro klienty je pak naročnější focení v chladu, hlavně co se týče oblečení. Tím, že si třeba na každou fotografii chtěji novomanželé vysléci kabát, tak je focení pomalejší a pracnější.

www.pelucha.com

Na druhou stranu musí být taková fotografie rozhodně zajímavější…

Zajímavější rozhodně může být. Jednak jich v ošklivém počasí nevzniká tolik a pak celková atmosféra je rovněž úplně jiná. V takových fotografiích mohou být více cítit emoce a člověk začne hledat krásu i v jiných věcech, než je jen modrá obloha.

Patříte k fotografické špičce, jste mezinárodně oceněný svatební fotograf – která cena vás však osobně nejvíce potěšila?

Cena klienta 🙂 Když mi klient na konci poděkuje a řekne, že si fotografování užil a že to bylo lepší, než si myslel, že to bude. A že ty fotografie jsou super. To je to největší ocenění. Pak mohu klidně spát.

Zaměřujete se na svatební a portrétní fotografování. Co máte ale obecně na fotografování nejraději?

Nejraději mám to, že fotografováním mohu dělat lidem radost. To mi příjde super. A pak mám rád takové ty technické hračky, které mi pomáhají při fotografování. To, jak se technika vyvíjí, je parádní.

Focení však není to jediné, čemu se profesionálně věnujete, rovněž pořádáte nejrůznější kurzy pro fotografy. Jaké je to proměnit se z role fotografa do role učitele, který předává své zkušenosti zase dál?

Jsem vystudovaný učitel tělocviku, takže je to takové malé zúročení toho, co jsem se učil na universitě. To, že teď předávám zkušenosti z fotografování a ne z tělocviku, je už jen důsledek vývoje. V Česku není mnoho lidí z fotografické branže, kteří by se chtěli dělit o své praktické zkušenosti z živení se focením. A to mi příjde škoda. Mě osobně zahraniční workshopy, kde se lektoři dělili o poznatky z praxe, moc pomohly, a tak jsem se rozhodl, že se podělím o zkušenosti i já a třeba tím někomu pomohu.

Když byste se měl na den proměnit v turistu, jak byste chtěl prožít den v Praze? Návštěvu kterých míst a podniků byste rozhodně nevynechal?

Udělal bych si procházku z Letné na Petřín a po cestě bych si dal dobrou kávu v kavárně v Novém Světě. Podíval bych se na nějakou aktuální výstavu a večeři bych si dal s výhledem na Prahu.

Aktuálně přichází období, kdy se mnoho svateb nekoná. Prozraďte nám, co máte v plánu na zimu? Čekají vás nějaké svatební veletrhy?

Vánoce trávime s rodinou na Moravě a na Slovensku. Po Novém roce odletím do Francie na jedno krasné místo v Pyrenejích, kde si odpočinu a protřídim myšlenky. Po návratu si nejspíš udělám vlastní focení a připravím se na sezónu. Tuzemské svatební veletrhy letos navštívím jen jako host.

Více o Petr Pelucha Photography

 

Foto: www.pelucha.com

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *