Pražské novotySportTOP

Jógu si už v Praze zacvičíte kdekoli, říká lektorka Markéta

Jóga je trend, který má své fanoušky ve všech věkových kategoriích. Na každém kroku narazíme na jógové studio. Dnešní hektická doba si však žádá víc, a proto se do popředí dostávají rovněž online lekce, které nabízí i zkušená lektorka jógy, Markéta Vintrová. O tom, jak se k józe dostala, jakým druhům lekcím dává přednost nebo jaké jógové akce v Praze nikdy nevynechá, se dočtete v následujícím rozhovoru.

Jóga je dnes velmi populární, o čemž vypovídá i velké množství lekcí, které se po celé Praze denně konají. Není ale právě proto pro potenciálního zájemce komplikovanější vybrat vhodnou a kvalitní lekci?

Myslím si, že je skvělé, že je takový boom malých jógových studií a skoro každé fitko nabízí i lekce jógy. Pokud chci sportovat pravidelně, hraje při výběru vhodné lekce roli čas a nechci tedy na cvičení dojíždět příliš daleko. Pravdou je, že kdo chce najít styl a lektora, který mu bude po všech stránkách vyhovovat, musí chvíli hledat. Ale rozhodně to stojí za to. Pokud takové lekce najdete, je pravděpodobné, že vás jóga úplně dostane a zůstane s vámi na celý život.

Proč myslíš, že se z jógy stal takový trend?

Řekla bych, že hlavně ze dvou důvodů. Za prvé je jóga ve svých stylech hodně variabilní. Může ji tak cvičit šedesátiletá paní se zdravotními problémy, šestnáctiletá slečna, která chce super postavu, třicátník, co hledá sám sebe, nebo táta od rodiny, který hledá protiváhu ke své práci u počítače nebo fyzicky náročnému koníčku. Všechny může jóga bavit a přinášet jim užitek, pokud si vyberou vhodný styl. Jako druhý důvod vidím to, že jóga je ideální kompenzací k sedavému zaměstnání i stresu, který zažíváme každý den. Učí nás zpátky vnímat své tělo, přítomný okamžik. Pokud budete chtít, nemusí to pro vás být „jen“ pohybová aktivita, ale životní filozofie. Ale i jako pohybová aktivita stojí za to.

Prozraď nám, čím tebe osobně jóga okouzlila a kdy jsi jí propadla?

Já jsem s jógou začínala v 19 letech. V našem městě byl tehdy jediný jógový klub a měli pěknou nástěnku se zamotanými pozicemi, které mě tenkrát neodradily, právě naopak. Chtěla jsem to umět taky! Takže ze začátku šlo hlavně o to naučit se něco nového, neobvyklého. Jsem docela sportovně založená, takže jóga mi pomáhala i při jiných sportovních aktivitách – ať už jako kompenzace, nebo pro zlepšování výkonů (hlavně díky dechu). Brzy jsem se stala instruktorkou a najednou jsem začala objevovat i jiné stránky jógy, práci s energií, sebepoznání.

Jóga skrývá mnoho stylů a způsobů cvičení. Který druh jógy je tobě nejbližší a proč?

V různém období života mě baví různé styly. Teď jsem maminkou malé holčičky a nejvíce ocením pomalejší ale plynulé (flow) lekce, které mě nevyčerpají. Mám ráda „klasickou“ hatha jógu, kde jsou ale zachovány principy zdravého pohybu pro běžného „západního“ člověka. Když se chci vybít, hledám vinyasa jógu nebo power jógu. Užívám si takové lekce, kde mě instruktor překvapí zajímavým, ale příjemným sledem pozic nebo netradičními variantami.

V dnešní hektické době nikdo nic nestíhá. Řekla bys, že je to hlavní důvod, proč vzrůstá zájem o online lekce jógy?

Rozhodně. Každý podvědomě tuší, že by měl dělat něco pro své tělo, možná i pro svého ducha, ale urvat hodinu na cvičení v každodenním shonu je příliš. Sama jsem to poznala, když bylo dceři asi půl roku. Přitom stačilo 20 minut na podložce a byla jsem jako znovuzrozená. Cvičit z domova/z kanceláře podle videí je pohodlné – máte zrovna dvacet minut volných a jdete hned na to. Na jógu navíc nepotřebujete, kromě podložky, nic speciálního, ani moc místa. Tréninky podle videí také vyhovují těm, kteří nechtějí cvičit před ostatními lidmi –  a takových lidí je dost. Naopak ty, kteří chodí na cvičení právě kvůli kontaktu s ostatními, nebo potřebují dohled instruktora kvůli speciálním zdravotním obtížím, si online cvičení nezíská.

Jaké online kurzy jógy nabízíš?

První online kurz, který jsem natočila, byla Jóga pro těhotné. Nabízím ale i Jógu po porodu, zpevňující online kurzy zaměřené na problematické partie, jógu pro začátečníky i kurz pro pokročilé. Teď dokončuji Jógu pro zdravá záda, pomalé cvičení s jednoduchými, ale účinnými cviky pro lepší držení těla, které si může zacvičit i ne-jogín, který se k pohybu vrací třeba po dlouhé době.

Může i začátečník cvičit podle videí, nebo doporučuješ alespoň pár prvních tréninků pod vedením zkušeného lektora?

Pokud nemá žádné zdravotní obtíže a zvolí lekci nebo kurz pro začátečníky, může to být pro způsob, jak začít pravidelně cvičit jógu. Začátečníci jsou kapitola sama pro sebe. Ještě třeba neumí tolik naslouchat svému tělu, ale chtějí co nejdříve vidět výsledky, nějaký posun. Pouští se do těžších variant, i když by pro ně bylo nejlepší dokonalé zvládnutí té nejjednodušší varianty. Pak místo pokroku cítí frustraci, že je jóga bolí a neposouvají se dál. Ten, kdo od začátku dokáže spíš trochu ubrat, ucítí posun i dobrý pocit z jógy daleko dříve. Pokud si toto začátečník ohlídá, má vyhráno. To platí i pro studiové lekce. Často se s tím setkávám. A já jsem to v 19 letech nedělala jinak. Z lekcí jsem pak odcházela „namožená“ a v tomhle věku mi trvalo docela dlouho přijít na to, že tudy cesta nevede.

Kromě individuálních tréninků a online lekcí tě bylo v létě možné vidět i v terénu, například v Centrálním parku na Pankráci. Přestože jsou tyto sportovní akce velmi populární, nezdá se ti, že je jich po pražských parcích stále málo?

Letní jóga pod širým nebem je moc příjemná záležitost. I pro instruktora. Řekla bych, že jich je čím dál více, ale je těžké je vyhledat, protože si je každý pořadatel propaguje na svých stránkách. Dalším úskalím je závislost na pěkném počasí a někdy i samotná organizace. Nelze cvičit na jakémkoliv místě bez povolení a tyto akce by měly být zdarma, pokud pořadatel neplatí nájem městské části – a ten bývá, hlavně v centru města, tak vysoký, že by se to určitě nevyplatilo. I přes to všechno se podobné akce rozrůstají a je to jen dobře.

Je podle tebe jóga cesta k dokonale vypracované postavě, nebo je zapotřebí mnohem víc?

Když to vezmu podle sebe, řekla bych, že ano. Některé dynamické styly, kombinující posílení, extrémní protažení i kardio, bývají hodně náročné. Jóga obecně podporuje správné držení těla, zpevnění hlubokých svalů i větších svalových skupin a vnímání svého těla. Právě vnímání těla a pocitů potom pomáhá v tom, že se nepřejídám, odmítám potraviny, po kterých mi je těžko a cítím se bez energie. Není to tedy rychlá cesta, ale během několika měsíců nebo let najdete rovnováhu. Když za mnou někdo přijde, že chce zpevnit a zeštíhlit v kratší době, většinou doporučuji přidat kardio, jako je nordic walking, případně běh (podle kondice).

Co říkáš na velké akce typu Reebok Yoga Sensation, která se konala v pražské O2 aréně? Myslíš, že je to dobrý způsob, jak se seznámit s jógou a takříkajíc si osahat různé styly cvičení?

Já proti masovým akcím tohoto typu nic nenamítám. Baví mě i různé jógové festivaly, kde jsou pozvaní zajímaví instruktoři z celého světa. Nejraději mám na podobných akcích to, že se sejde tolik jógových nadšenců a ta energie je pak úžasná. Na jednom místě poznám různé instruktory, přístupy. Určitě se nesnažím všechny lekce poctivě odcvičit, většinou už po třetí hodince jógy mám dost, spíš si užívám atmosféru.

Více o FIT JÓGA Markéta
Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *