Pražské novoty
Z Prahy do Mongolska a zpět s nejlepším kašmírem

Na začátku to byla pouze láska k Mongolsku a ke kašmíru, co ji přivedlo k podnikání a ke svému butiku CashmereHOUSE. Narodila se v Praze, kde stále žije se svou rodinou. Díky studiu mongolistiky se ovšem dostala na rok do Mongolska, které ji ohromilo ve všech směrech. S Danielou Kordíkovou jsme si v rozhovoru povídali o tom, jak vzniká nejkvalitnější kašmírová vlna, o výhodách slow fashion i o tom, proč si vybrala právě Mongolsko a kašmír.

Vystudovala jste mongolistiku na filozofické fakultě UK – jak se stane, že člověk založí vlastní obchod s kašmírskou vlnou?
Mongolsko je země s překrásnou přírodou, lidmi i způsobem života. Léto je krátké a intenzivní, bylinkami voní celá step, v září se už většinou setkáte s prvním sněhem a v zimě teploty klesají až k – 40 °C, v některých oblastech i – 50 °C. I pro tuto drsnou a náročnou zimu patří mongolský kašmír svojí kvalitou k nejlepšímu na světě, a proto je žádanou vývozní surovinou. V Mongolsku jsem strávila rok na univerzitě a také pracovala na projektech rozvojové spolupráce. Namísto velkých zahraničních firem jsem se rozhodla podporovat místní výrobce, přivážet je do Evropy. K podnikání mě přivedlo také to, že jsem hledala, jak skloubit práci s rodinou. Mám tři malé děti a dohromady mi to přišlo jako skvělá výzva.

Co bylo zásadním důvodem, který vás přesvědčil, že spolupráce s mongolskými pastevci je krok správným směrem?
Podpora lokálních výrobců je lepší pro mongolskou ekonomiku i pro určování způsobu pastvy kašmírských koz tak, aby byla dlouhodobě udržitelná. To, že je mongolský kašmír výjimečný, je známé už dlouho a vědí to i známé luxusní značky ve světě módy. V posledních letech začali v Mongolsku přibývat lokální značky, které umí kašmír zpracovat nejen po stránce technologické, ale jsou i velmi krásné. To, že dokáží obstát i po stránce designu, mě přesvědčilo přivážet je sem.
Prozraďte nám, co je symbolem CashmereHOUSE?
Cashmere House stojí na unikátním spojení hodnot: kvalita – design – slow fashion. S myšlenkou, že kvalitní kousky oblečení v šatníku vydrží déle, upřednostňujeme kvalitu nad množstvím. Věříme, že z dobrých věcí ve svém šatníku budete mít skvělý pocit. Spolupracujeme s výrobcem, který uplatňuje etické a férové principy při výrobě, zapojuje se do mnoha projektů týkajících se udržitelného způsobu pastevectví a stabilního příjmu pastevců na venkově. Chceme oblečení s dobrou karmou, které krásně a organicky hřeje a které vám vydrží dlouhá léta.

Jaké kousky lze v CashmereHOUSE pořídit?
Pořídíte u nás kašmírové čepice, šály a rukavice. Nejlepší investicí jsou podle mě ale kašmírové svetry. Ty hřejí i v tenké vrstvě a když máte kašmírový svetr a dobré boty, nic moc víc na zimu už nepotřebujete. Máme i kašmírové doplňky pro děti a něco pro miminka.
Popište nám, jak vaše výrobky vznikají?
Kašmír je poklad přírody. Je několikanásobně hřejivější a jemnější než běžná ovčí vlna. Naše oblečení se vyrábí z nejkvalitnějšího kašmíru mongolských kašmírských koz. Těm během dlouhé a drsné zimy naroste jemná a hřejivá spodní podsadová srst, která se na jaře mění za letní. Jen jednou za rok ji pastevci ručně hřebínkem vyčesávají a pak se z ní spřádá kašmírová vlna. Na běžný kašmírový svetr je třeba vyčesat vlnu ze 3 – 4 zvířat. Oblasti, ve kterých je díky vhodným podmínkám možné získat kvalitní kašmírovou vlnu, jsou omezené, a proto je kašmír velmi vzácný.

Dáváte i v osobním životě přednost nadčasovým kouskům a takzvané slow fashion před množstvím stále se tvořících konfekcí?
Myslím si, že slow fashion je cesta ke spokojenějšímu životu. Zahlcení věcmi, které nic nevydrží, mají pochybný původ a necítíme v nich žádnou hodnotu, ze života spíše ubírají, než přidávají. Miluji obklopovat se věcmi, které pro mne mají význam, mají za sebou nějaký svůj příběh, a to třeba i několik generací. Snažím se učit se způsoby, jak fungovat i doma více udržitelně a nezahlcovat se zbytečnými věcmi.
Přestože ze všech stran slyšíme o ochraně životního prostředí, ekologii a recyklaci, stále mnoho lidí dává přednost nižší pořizovací ceně a zamíří do běžných řetězců. Jak to vidíte s budoucností slow fashion?
Dělá mi radost, že je tu čím dál tím víc projektů, které podporují a propagují hodnoty jako low fashion nebo se zabývají etikou výroby, udržitelností. Zodpovědnost je na každém z nás a když chceme něco změnit, musíme začít u sebe. Zajímavé je, že slow fashion často není o vyšší ceně. Existuje index zvaný „cost per wear“, kdy vydělíte pořizovací cenu počtem nošení za celou dobu používání výrobku. U kvalitních věcí přes vyšší pořizovací cenu dojdete nakonec k nižším nákladům. Takže když si pořídíte kvalitní kašmírový svetr, který vám při správné péči vydrží i několik desetiletí, vyjde vás nakonec výhodněji. A zážitek a komfort při nošení takového svetru je k tomu nesrovnatelný s běžným výrobkem třeba z akrylu. Říkám kvalitní, protože zdaleka ne všechny kašmírové výrobky v obchodních řetězcích jsou takové, že dlouho vydrží a ani neodpovídají standardům udržitelnosti.

Kde všude je možné vaše kašmírové kousky pořídit? Najdeme vás i mimo Prahu?
Naše oblečení najdete v našem on-line butiku CashmereHOUSE. Dále spolupracujeme se showroomem Unikát v Praze na Národní třídě, kde je možné si vše vyzkoušet. Aktuálně hledáme i další možnosti spolupráce s butiky v Praze. Po Praze nabízíme i službu osobního vyzkoušení u vás doma nebo v práci, což je docela oblíbené. Mimo Prahu je zatím možnost vybírat a objednávat online, kdy si vše můžete vyzkoušet a případně poslat zpět, co vám nebude sedět. Poštovné je zdarma.
Objevuje se CashmereHOUSE například i na oblíbených designových marketech?
V minulém roce jsme se účastnili několika marketů. Je pro mne moc hezké sledovat, jak lidé reagují na náš kašmír naživo a když se ho dotýkají. Účastnili jsme se například Fashion marketu Mint, Sustainability day od GreenGlasses, Design Mode v Novoměstské radnici a UmTrhu.
Prozraďte nám, kde vás během letošního roku budeme moci pravděpodobně potkat?