Pražské novoty

Praha je místem pokladů, říká tvůrkyně Kurzů z obýváku

Patří mezi tvůrčí osoby, které srší nápady. Jedním z jejích projektů jsou i Kurzy z obýváku, které úspěšně fungují již třetím rokem. Andrea Selzerová je kreativní člověk. Pochází z Ostravska, ale jak sama říká, Praha se jí stala domovem a místem pokladů. Miluje procházky z Letné na Kampu i letenské kavárny. V rozhovoru nám toho ovšem o sobě i o svém projektu prozradila mnohem více.

Andrea Selzerova a Alžběta Bublanová, Kurzy z obýváku

Kurzy z obýváku – pod tímto názvem si člověk může leccos představit. Co ale ve skutečnosti skrývají?

Kurzy z obýváku jsou kurzy, které můžete studovat odkukdoliv, tedy i z vašeho obýváku. Chtěla jsem, aby pod tímto názvem bylo zřejmé, že výuka kurzu může být příjemná, autentická, a zároveň online. Na začátku projektu stál nápad kurzu tvůrčího psaní online, který stále vedeme se spisovatelkou Alžbětou Bublanovou.

Za projektem ovšem nestojíte pouze vy jako zakladatelka, ale máte k ruce další osoby. Prozraďte nám o nich více.

Ano, kurz tvůrčího psaní by nebyl bez vědomostí a zkušeností redaktorky nakladatelství Gabriely Kostašové, která stála u zrodu. Gábina tehdy oslovila mě, dala jsem si inzerát, že k sobě hledám redaktorku, a hned mi bylo jasné, že je to ten správný člověk. Alžbětu Bublanovou jsem zase oslovila já. Nechala jsem se vést intuicí, sebrala odvahu a Bětku oslovila. Teď jsme přítelkyně, scházíme se nad vínem. Máme navíc podobně staré děti. S Gábinou je to podobné, až na věk dětí a na to, že se tak pravidelně nepotkáváme, neboť je z Brna a v nakladatelství dost vytížená.

21denní spisovatelský zápisník, Kurzy z obýváku

Jak jste se k tvůrčímu psaní dostala vy sama?

Určitě to bude znít jako klišé, ale odmala. Jsem tvořivá a slohy mě vždycky šly. Pak básničky, komiks… Jako desetiletá jsem pro svou nejlepší kámošku vymyslela zápisník plný úkolů a různé hry pro celou ulici. Profesně jsem se tvůrčímu psaní nevěnovala, ačkoli jsem rok studovala žurnalistiku, to mi šlo. Školu jsem ale musela nakonec ukončit a začala jsem pracovat.

Kde a jak se takový nápad na online kurzy tvůrčího psaní zrodil?

Kurz tvůrčího psaní byl takový vedlejší produkt. Chtěla jsem původně založit nakladatelství a říkala jsem si, jak tu moji redaktorku zaplatím. Tak mě napadlo udělat kurz psaní. Už ani nevím, proč jsem to chtěla zkusit prvně online.

Co je smyslem jednotlivých kurzů?

Pro mě je důležité, aby naši studenti našli v psaní vášeň a úlevu. Mnoho studentů psaním řeší svůj rozvod nebo důležitou událost, která se jim v životě stala. Zpracovávají si svá témata. Mnohým se psaní stane skutečně životní nutností a radostí. Když ale píšete a myslíte to vážně, chcete napsat knihu. V tom je kurz přínosný, protože přispíváme k plnění snu a vedeme k napsaní a vydání knihy.

Řekla byste, že lidé dávají v dnešní hektické době spíše přednost pohodlí domova než učebnám? V čem obecně spočívají výhody vašeho online kurzu?

Kurzy naživo pracují s osobním setkáváním a skupinou, což je obrovská výhoda, ale zároveň můžou znevýhodňovat ty, co se ve skupině necítí nejlíp, anebo nejsou schopni pod časovým tlakem vyprodukovat nic kreativního. Je to I můj příklad. Online kurz si můžete vychutnat po svém, kdekoliv a kdykoliv. Jste pánem vlastního času, to znamená, že byste se k takovému kurzu měli zavázat. Je to jen na vás, zda kurz využijete naplno. Nemůžu obecně říci, že by dávali lidé přednost online studiu. Lidé přistupují ke svému vzdělání individuálně.

21denní spisovatelský zápisník, Kurzy z obýváku

Není někdy ovšem přece jen lepší poslechnout si rady takzvaně “naživo”?

Ano! Už jsme to několikrát řešily. I nám chybí osobní kontakt, který jsme zatím řešily autorským čtením. V březnu však otvíráme první miniakademii tvůrčího psaní, kde bude lidského kontaktu dostatek! Moc se s Bětkou těšíme a už teď tetelíme.

Prozradíte nám o plánované miniakademii více?

Miniakademie jsme koncipovaly pro pokročilejší psavce. Tedy pro ty, co už něco napsáno mají a potřebují postrčit, poradit nebo rukopisu dodat šťávu, anebo mají v hlavě námět a neví, jak to všechno dát na papír. Krom práce na svých textech se budou moct studenti vyřádit i kreativně na cvičeních a storytellingu. Na tom zkusíme, jak text funguje. Formou diskuzí pak studenti dostanou feedback a naučí se pozitivní kritice. Ještě to nemáme finálně potvrzeno, ale měla by se objevit i Gábina Kostašová, která poradí, jak na ty nakladatele.

Co tvůrčí psaní a talent? Lze vůbec jedno bez druhého, nebo je zkrátka možné se všechno naučit?

Po více než třech letech práce se studenty musím říct, že talent je opravdu ošidné slovo. Drtivá většina studentů se rozepíše tak, že jejich rukopis je opravdu dobrý a můžou i soutěžit! Zlepšení v projevu zaznamenáváme i u studentů, kteří prvně píšou velmi jednoduše.

Tvůrčí psaní je kreativní proces, pro který je čas od času nutná inspirace. Kam vy sama chodíte čerpat inspiraci pro svůj projekt?

Já teď řeším velmi praktické věci, jako marketing a komunikaci… Ale inspiraci obecně nacházím ve všedních věcech, vnitřních nutkáních a snech. A pak taky setkáváním se s lidmi, kteří dělají něco podobného, smysluplného a kreativního. To je velká inspirace!

Máte v Praze nějaká oblíbená místa, kam ráda už léta chodíte?

Můj domov je Letná, ačkoli se zrovna stěhuji do Karlína 🙂 Miluji ten letenský kopec a taky Stromovku… a všechny tamní kavárny!

Co nejraději děláte, když se chcete odreagovat?

Hmm. Mám dvouletou dceru a musím říct, že mi zatím nejde najít si čas pro sebe. Už je to ale lepší, a když mám hlídání, vyrazím s kamarádkou do kina nebo na kafe. Miluju Lajku, Bio Oko, Lucernu, nebo jen tak se projít z Letné na Kampu.

Více o Kurzech z obýváku Více o spisovatelském zápisníku Více o miniakademii

Foto: Andrea Selzerová, Kurzy z Obýváku

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *