Akce v Praze

Manolo Blahnik přijel do Prahy představit své střevíce osobně

Když se řekne Manolo Blahnik, každému, respektive každé ženě, se vybaví boty jejich snů. Střevíčky z rukou Manola Blahnika, který se rád pyšní českými kořeny po svém otci, jsou fenoménem, který získal nespočet fanynek po celém světě. Do povědomí široké veřejnosti se však jednoznačně zapsaly v podání Sarah Jessicy Parker alias Carrie Bradshaw v seriálovém i filmovém zpracování Sexu ve městě. O to více fanynky těchto ikonických bot potěšilo, že je budou moci zhlédnout na živo, a to díky výstavě The Arts of Shoes.

Ještě větší nadšení ovšem přineslo oznámení, že mezi metropolemi, kde výstava tvorby Manola Blahnika proběhne, bude i Praha. A protože Manolo Blahnik, celým jménem Manuel Blahnik Rodríguez, má k Praze vřelý vztah, přijel výstavu zahájit osobně.

Pokud jste však neměli to štěstí a nezúčastnili se slavnostního zahájení, netruchlete. Španělský návrhář vás výstavou provede skrze své postřehy ve video ukázkách, komentáře, popisky, umělecké kresby a v neposlední řadě samozřejmě prostřednictvím svých střevíčků.

Samotná výstava The Arts of Shoes, která odhaluje úspěšných 45 let Blahnikovy tvorby, probíhá ve dvou různých prostorech Musea Kampa již od 11. srpna a potrvá do 12. listopadu.

Tak trochu jiné umění

Již po zhlédnutí první vitríny s výstavními kousky vám dojde, že se rozhodně nejedná jen o “obuv”, ale že před vámi stojí hotové umělecké dílo. Ruku na srdce, projít se v některých střevíčcích musí být skutečně adrenalinovým výkonem. Na své si tak nepřijdou jen milovnice módy a krásných bot, ale i všichni, kteří obdivují umění v jeho nejrůznějších podobách, neboť Manolo Blahnik dokonale boří hranice mezi módou a uměním. V rámci výstavy se dozvíte i fakt, že Manolo Blahnik dodnes dohlíží na celý proces výroby. A protože ta z velké části probíhá ručně, není možné, aby denně vzniklo více než sto párů bot. Kvalita a originalita je tak hlavním atributem značky Manolo Blahnik.

Inspirace všude kolem nás

Velmi zajímavé jsou bezpochyby i autorské kresby a náčrty, ze kterých lze vyčíst, jak by bota měla vypadat. Ne vždy se totiž výsledný kousek podobá původní představě. Pro lepší orientaci je výstava rozdělena do šesti tématických částí. Úvodní částí je Gala, kde narazíte na jedny z nejpůsobivějších a nejvěhlasnějších střevíčků z dílny Manola Blahnika. V druhé části, která je ovlivněná geografickými a enviromentálními vlivy, na vás čekají boty inspirované Španělskem, Afrikou, Itálií, Ruskem, Anglií a Japonskem. Velmi zajímavá je i část Umění a architektura nebo Příroda, kde uvidíte například extravagantní kousky zdobené květinami. V páté části nazvané Materiály je vidět dokonalost řemeslného umění.

Boty inspirované osobnostmi

Pravděpodobně nejlákavější částí expozice je Core neboli Jádro, kde na vás čekají boty osob, které měly na návrháře velký vliv. Patřila mezi ně například populární herečka Brigitte Bardot, věhlasná módní redaktorka italského Vogue – Anna Piaggi, nebo král Alexandr Veliký. V poslední části nechybí ani kolekce bot Marie Antoinetta, která vznikla ve spolupráci s herečkou Milenou Canorenovou, kterou známe coby panovnici Marii Antoinettu ze stejnojmenného filmu Sofie Coppolové.

Více čtěte zde
Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *