Pražské novotyTOP

Co se (ne) děje v Kavárně co hledá jméno?

Ještě ani neotevřeli své dveře prvním návštěvníkům a už měli slušnou fanouškovskou základnu. Jedinečný prostor a naprosto ojedinělý koncept, který skýtá mnohem více, než jen místo pro pití kávy, se v mžiku stal populárním a vyhledávaným. Okolnosti tomu však nepřály a Kavárna co hledá jméno je bohužel už nějaký pátek zavřená. Co k tomu vedlo a jak to vypadá s budoucností této oblíbené pražské kavárny jsme se zeptali Lukáše Žďárského, jednoho z majitelů kavárny.

Jakub Zajíc a Lukáš Žďárský, majitelé Kavárny co hledá jméno

Co bylo zásadním kamenem úrazu, který odstartoval problémy, které nakonec vedly až k tomu, že je tak populární kavárna, jakou je Kavárna co hledá jméno, v současné době uzavřená?

Hlavním kamenem úrazu byla naše nezkušenost a totální nadšení pro věc. Diky tomu jsme sice fyzicky měli vše hotovo, ale papírově to nebylo odklepnuto příslušným úřadem.

Jaká byla vaše reakce na kroky pana zastupitele Lukáše Budína, který podal na starostu Prahy 5 Pavla Richtera a radního Martina Damaška trestní oznámení související s pronájmem prostoru, který využíváte pro provoz Kavárny, co hledá jméno?

Mísilo se v nás hned několik pocitů. Překvapení, protože pan zastupitel Budín sice tvrdí, že nám nabízel pomocnou ruku, ale opak je pravdou. Jeho jméno jsme zaznamenali až ve chvíli, kdy se celá věc začala medializovat. Směrem k oběma radním nás to pak mrzelo až naštvalo. Pykali za naše chyby, ale především byli kritizováni za lidský přístup, který je z našeho pohledu naprosto ojedinělý. Což je škoda! Pouze diky jejich podpoře jsme mohli celý projekt zrealizovat.

Kavárna co hledá jméno

Každý občas šlápne vedle, přesto však byla (a snad opět bude) Kavárna co hledá jméno velmi vyhledávaným místem setkávání všech věkových kategorií, ať už na přednáškách, workshopech, vernisážích či dalších akcích, které v kavárně pořádáte. Jak ale vidíte vaše reálné šance, že se provoz kavárny znovu obnoví?

Naděje umírá poslední. Komunikujeme jak s městem, tak se snažíme i o dialog se sousedy a děláme vše proto, abychom mohli kavárnu do konce roku znovu otevřít.

VNITROBLOCK, Tusarova

Co říkáte na velkou podporu od svých fanoušků a návštěvníků prostřednictvím sociálních sítí? Motivuje vás to nevzdat boj o kavárnu?

Je to velká vzpruha. Ceníme si toho a dodává nám to energii to nevzdat. Zároveň to vysílá skvělý signál na město, že to neni obyčejná kavárna, ale místo s kulturním přesahem. Věřím, že to radnice sleduje.

Kavárna co hledá jméno není však vaším jediným úspěšným projektem, který provází nepříjemnosti. Co VNITROBLOCK v Holešovicích, který byl do nedávna rovněž uzavřený, a to z technických důvodů?

Sešlo se to vše v jednu chvíli. V Holešovicích jsme museli dodělat některé stavební úpravy, které nešlo dělat za provozu. Naštěstí už je VNITROBLOCK opět otevřený, takže pokud někomu chybí naše káva, muže ji mít.

VNITROBLOCK

Za projektem Kavárna co hledá jméno, Vnitroblock či Radlická kulturní sportovna stojíte vy a vaši kolegové, kteří rádi vyhledáváte opuštěné a zpustlé prostory a dáváte jim úplně jiný rozměr. S problémy, které však postihly dva z vašich projektů, neztrácíte trochu chuť jít zase do něčeho nového?

Právě naopak. Těch pár hateru, které má nakonec každý podnik v Praze, nás neodradí. Přestože je to velká brzda a museli jsme kvůli zavření řešit spoustu nepříjemností, tak nás to hodne naučilo. My si z toho odnášíme nové zkušenosti, ktere zúročime v dalších projektech.

Foto: Lukáš Žďárský, Kavárna co hledá jméno

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *