Pražské novoty

Z Prahy do Mongolska a zpět s nejlepším kašmírem

Na začátku to byla pouze láska k Mongolsku a ke kašmíru, co ji přivedlo k podnikání a ke svému butiku CashmereHOUSE. Narodila se v Praze, kde stále žije se svou rodinou. Díky studiu mongolistiky se ovšem dostala na rok do Mongolska, které ji ohromilo ve všech směrech. S Danielou Kordíkovou jsme si v rozhovoru povídali o tom, jak vzniká nejkvalitnější kašmírová vlna, o výhodách slow fashion i o tom, proč si vybrala právě Mongolsko a kašmír.

Daniela Kordíkova, majitelka CashmereHouse, s rodinou

Vystudovala jste mongolistiku na filozofické fakultě UK – jak se stane, že člověk založí vlastní obchod s kašmírskou vlnou?

Mongolsko je země s překrásnou přírodou, lidmi i způsobem života. Léto je krátké a intenzivní, bylinkami voní celá step, v září se už většinou setkáte s prvním sněhem a v zimě teploty klesají až k – 40 °C, v některých oblastech i – 50 °C. I pro tuto drsnou a náročnou zimu patří mongolský kašmír svojí kvalitou k nejlepšímu na světě, a proto je žádanou vývozní surovinou. V Mongolsku jsem strávila rok na univerzitě a také pracovala na projektech rozvojové spolupráce. Namísto velkých zahraničních firem jsem se rozhodla podporovat místní výrobce, přivážet je do Evropy. K podnikání mě přivedlo také to, že jsem hledala, jak skloubit práci s rodinou. Mám tři malé děti a dohromady mi to přišlo jako skvělá výzva.

Kašmírová kolekce Goyo – prodává Cashmere House

Co bylo zásadním důvodem, který vás přesvědčil, že spolupráce s mongolskými pastevci je krok správným směrem?

Podpora lokálních výrobců je lepší pro mongolskou ekonomiku i pro určování způsobu pastvy kašmírských koz tak, aby byla dlouhodobě udržitelná. To, že je mongolský kašmír výjimečný, je známé už dlouho a vědí to i známé luxusní značky ve světě módy. V posledních letech začali v Mongolsku přibývat lokální značky, které umí kašmír zpracovat nejen po stránce technologické, ale jsou i velmi krásné. To, že dokáží obstát i po stránce designu, mě přesvědčilo přivážet je sem.

Prozraďte nám, co je symbolem CashmereHOUSE?

Cashmere House stojí na unikátním spojení hodnot: kvalita – design – slow fashion. S myšlenkou, že kvalitní kousky oblečení v šatníku vydrží déle, upřednostňujeme kvalitu nad množstvím. Věříme, že z dobrých věcí ve svém šatníku budete mít skvělý pocit. Spolupracujeme s výrobcem, kte uplatňuje etické a férové principy při výrobě, zapojuje se do mnoha projektů týkajících se udržitelného způsobu pastevectví a stabilního příjmu pastevců na venkově. Chceme oblečení s dobrou karmou, které krásně a organicky hřeje a které vám vydrží dlouhá léta.

Kašmírová kolekce Goyo – prodává Cashmere House

Jaké kousky lze v CashmereHOUSE pořídit?

Pořídíte u nás kašmírové čepice, šály a rukavice. Nejlepší investicí jsou podle mě ale kašmírové svetry. Ty hřejí i v tenké vrstvě a když máte kašmírový svetr a dobré boty, nic moc víc na zimu už nepotřebujete. Máme i kašmírové doplňky pro děti a něco pro miminka.

Popište nám, jak vaše výrobky vznikají?

Kašmír je poklad přírody. Je několikanásobně hřejivější a jemnější než běžná ovčí vlna. Naše oblečení se vyrábí z nejkvalitnějšího kašmíru mongolských kašmírských koz. Těm během dlouhé a drsné zimy naroste jemná a hřejivá spodní podsadová srst, která se na jaře mění za letní. Jen jednou za rok ji pastevci ručně hřebínkem vyčesávají a pak se z ní spřádá kašmírová vlna. Na běžný kašmírový svetr je třeba vyčesat vlnu ze 3 – 4 zvířat. Oblasti, ve kterých je díky vhodným podmínkám možné získat kvalitní kašmírovou vlnu, jsou omezené, a proto je kašmír velmi vzácný. 

Kašmírová kolekce Goyo – prodává Cashmere House

Dáváte i v osobním životě přednost nadčasovým kouskům a takzvané slow fashion před množstvím stále se tvořících konfekcí?

Myslím si, že slow fashion je cesta ke spokojenějšímu životu. Zahlcení věcmi, které nic nevydrží, mají pochybný původ a necítíme v nich žádnou hodnotu, ze života spíše ubírají, než přidávají. Miluji obklopovat se věcmi, které pro mne mají význam, mají za sebou nějaký svůj příběh, a to třeba i několik generací. Snažím se učit se způsoby, jak fungovat i doma více udržitelně a nezahlcovat se zbytečnými věcmi.

Přestože ze všech stran slyšíme o ochraně životního prostředí, ekologii a recyklaci, stále mnoho lidí dává přednost nižší pořizovací ceně a zamíří do běžných řetězců. Jak to vidíte s budoucností slow fashion?

Dělá mi radost, že je tu čím dál tím víc projektů, které podporují a propagují hodnoty jako  low fashion nebo se zabývají etikou výroby, udržitelností. Zodpovědnost je na každém z nás a když chceme něco změnit, musíme začít u sebe. Zajímavé je, že slow fashion často není o vyšší ceně. Existuje index zvaný „cost per wear“, kdy vydělíte pořizovací cenu počtem nošení za celou dobu používání výrobku. U kvalitních věcí přes vyšší pořizovací cenu dojdete nakonec k nižším nákladům. Takže když si pořídíte kvalitní kašmírový svetr, který vám při správné péči vydrží i několik desetiletí, vyjde vás nakonec výhodněji. A zážitek a komfort při nošení takového svetru je k tomu nesrovnatelný běžným výrobkem třeba z akrylu. Říkám kvalitní, protože zdaleka ne všechny kašmírové výrobky v obchodních řetězcích jsou takové, že dlouho vydrží a ani neodpovídají standardům udržitelnosti.

Kašmírová kolekce Goyo – prodává Cashmere House

Kde všude je možné vaše kašmírové kousky pořídit? Najdeme vás i mimo Prahu?

Naše oblečení najdete v našem on-line butiku CashmereHOUSE. Dále spolupracujeme se showroomem Unikát v Praze na Národní třídě, kde je možné si vše vyzkoušet. Aktuálně hledáme i další možnosti spolupráce s butiky v Praze. Po Praze nabízíme i službu osobního vyzkoušení u vás doma nebo v práci, což je docela oblíbené. Mimo Prahu je zatím možnost vybírat a objednávat online, kdy si vše můžete vyzkoušet a případně poslat zpět, co vám nebude sedět. Poštovné je zdarma.

Objevuje se CashmereHOUSE například i na oblíbených designových marketech?

V minulém roce jsme se účastnili několika marketů. Je pro mne moc hezké sledovat, jak lidé reagují na náš kašmír naživo a když se ho dotýkají. Účastnili jsme se například Fashion marketu Mint, Sustainability day od GreenGlasses, Design Mode v Novoměstské radnici a UmTrhu. 

Prozraďte nám, kde vás během letošního roku budeme moci pravděpodobně potkat?

Určitě se budeme chtít zúčastnit nějakých zajímavých akcí. Vlastní přehlídku zatím neplánujeme, ale kdyby nás někdo pozval, rádi se připojíme. 🙂

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *