Pražské novotyTOP

Kamiony drtí Prahu a okolí. Kdy skončí ta tragédie?

Kamiony do Prahy nesmí a kolem Říčan to zoufale drhne. Obec vydá zákaz tranzitu, krajský úřad ho zruší, jenže nic to neřeší. Lidi to v daném místě ubíjí a tamní silničky na takový nápor stavěné ani nejsou. Naše hlavní město je v dopravním patu. Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za hnutí ANO) je ale v televizi velký optimista. Věří, že když sněmovna na návrh vlády přitvrdí zákonem o dálnicích, pozemky se budou snadněji vyvlastňovat, a utne se tipec obstrukcím, tak za zhruba čtyři pět let by mohl být pražský obchvat dokončen. Nevěříte? Čtěte dál.

Ťok to všechno napovídal v nedělní Partii na Primě. Jenže znáte televizi, tam se dá říci ledasco a slova odletí. A tak je třeba přesně zaznamenat, jak to vidí dnešní ministr dopravy a připomenout si to za rok dva.

Dopravní tragédie se nyní koncentruje v Říčanech, o nichž se přitom hovoří jako o další obci, která bude připojena ku Praze. Jen to ne, říkají místní. Stačí, co nám Praha už udělala teď, dodávají. Primátorka Krnáčová totiž ukázala kamionům STOP a krajský úřad Říčanům nařídil, aby zákaz tranzitní dopravy, kterým obec přívalu „těžké kavalerie“ čelila, zrušily.

Do pěti let bude obchvat hotový? To by byl zázrak

„Vůbec netuším, proč jim krajský úřad zrušil zákaz tranzitní dopravy. Obec má na ni právo. Objízdná trasa se nestanovuje třeba u oprav D1. Myslím, že je to účelové rozhodnutí. Zaměstnanci krajského úřadu nemají žádného pána. Říčany by se měly zkusit odvolat,“ uvedl v televizi doslova Ťok.

Slíbil zde také, že krajskému úřadu napíše metodický dopis, kde mu vytmaví, co si myslí. Ale to je tak vše. Ministerstvo na krajské úředníky páku nemá.

„Kamion nemá kam sjet, ani jak to objet. Dělá z D1 parkoviště Je to absurdní situace. Paní primátorce Krnáčové jsem to říkal,“ konstatoval Ťok.

Tvrdí, co všechno vědí, totiž, že je velká tragédie, kam jsme se dostali s nepokračováním pražského obchvatu. Ministerstvo se pokouší podruhé o územní rozhodnutí. Pokud projde, za dva roky mohou být podle Ťoka papíry v kupě a za další dva až tři roky postaveno. Když to klapne, tak za pět let bude hotovo, míní ministr.

Podívejte se do územního plánu, než koupíte dům či byt

„Stále je zde ale skupina lidí, kteří zasvětili svůj život tomu, aby ten okruh nebyl. Jsou zde lidé, kteří si koupili dům, aniž se podívali do územních plánů, že tam povede okruh, a jakmile to zjistili, tak to blokují postojem -dálnice ano, ale ne za mým dvorkem. Toto musíme překonat zákonem o liniových stavbách,“ prohlásil v TV Ťok.

Ve sněmovně je teď vládní návrh zákona o liniových stavbách, který má o třetinu urychlit realizaci a umožní geologický průzkum i na soukromé parcele.

„Tady se velmi operuje tím, že zde je nějaké nebezpečí znárodňování, to jsou blbosti, které se vykládají. Soukromé vlastnictví je třeba chránit, ale jsou zde případy, kdy je zde veřejný zájem, který stát musí prosadit, třeba aby se všem jezdilo lépe a jednodušeji,“ prohlásil Ťok.

Představuje si to tak, že se „prostě ten soukromý pozemek vyvlastní, ale velmi férově se s tím vlastníkem stát vyrovná.“

Opravdu? Snad.

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *