Pražské novotyTOP

Opuštěné skleníky aneb Proč se tu nic neděje?

Vraťme se ještě do Radotína, jen pár metrů od nešťastné lávky jsou zničené skleníky. Opět místo jako by bylo po válce. Prý se zde táhne privatizace, hlásí cedulka na oplocení. Proč tak dlouho?

Už v prosinci 2016 městská část schválila, že místo odkoupí od Pozemkového fondu za 200 tisíc korun. Jenže stále se na místě nic neděje. Bohužel zpráva o „Schválení kupní ceny za koupi majetku v bývalém zahradnickém areálu “ 27.12. 2016 je také poslední k této věci na stránkách obce.

Celé okolí řeky se přitom už upravilo na odpočinkový prostor i s přispěním dotací z EU, je zde venkovní posilovna, nedaleko funguje přírodní koupaliště. Jenže tenhle kousek je stále jako zakletý. Škoda. Přitom Radotín je perspektivní lokalita. Perfektní spojení vlakem, který ve špičce jezdí skoro jako metro, obchody, cyklostezka vedoucí od Vltavy až do Černošic, Dobřichovic a Letů podél Berounky.

Radnice také na konci ledna představila své představy o proměně radotínského centra. O změnách v této lokalitě se mluví dvě desítky let. Počítá se s bytovými domy v přízemí s obchody, novou radnicí i náměstím.

To má smysl. Stačí chvíli sledovat omezené nabídky bytů v Radotíně, a i když jsou cenově jen o něco málo níž než třeba v Modřanech,  většinou do měsíce bývají pryč. Stejně tak rodinné domy.

„Koupili jsme za sedm miliónů rodinný dům v Radotíně s dispozicí 5+1. Na hypotéku. Byl zarostlý, neudržovaný. Do rekonstrukce dáme ještě postupně minimálně dva milióny. Jinak by takový dům ale tady stál přes deset miliónů. Je to blízko vlaku a za deset minut je člověk na hlavním nádraží,“ popisuje třicetiletá Martina, která se sem přistěhovala v závěru loňského roku.

Podle místostarosty Milana Bouzka (ODS) se v Radotíně začne něco dělat nejdříve za dva roky. Místní obyvatelé se nejvíce obávají, aby výstavba a přírůstek obyvatel zvládla parkovací kapacita. Už dnes je u nádraží a třeba i obchodu s potravinami pořádně těsno.

Hnutí Pro Prahu: Prahu zašpuntovali politici

„Za problémy s dopravou může ale zejména veřejná správa a nehybnost politické scény. To souvisí se vznikem krajů v roce 2001. S tím, že Praha byla tehdy ve svých hranicích utvořena jako kraj. Tím se zašpuntoval vývoj města do jeho přirozeného okolí, které už patří do Středočeského kraje. Praha nemůže za svými hranicemi o ničem rozhodovat a nic ovlivňovat. Je třeba ji odšpuntovat,“ myslí si Karel Fischer z metropolitního hnutí Pro Prahu.

To ale podle něj samozřejmě nepůjde hned. „Po zablokované Praze se chce, aby pojala několikanásobný počet lidí a počet aut než před dvaceti nebo třiceti lety. Tady je teď všechno špatně. Jedná se tedy o chybu hned v základu, a nikoli chybu Pražanů, ale politiků. Prahu uzavřeli ve svých hranicích přirozeně vzniklých v minulém století. Z Prahy udělali kraj, který o sobě a svém rozvoji nemůže rozhodovat mimo své hranice ani v nejbližším okolí,“ dodává Karel Fischer.

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *