Pražské novotyTOP

Pražská designérka slaví díky unikátní metodě úspěch doma i ve světě

Miluje staré věci, které jsou pro ni nekonečnou inspirací. Recyklaci považuje za důležitou i fascinující, přesto se snaží přicházet s novými produkty, které dokážou zpříjemnit a zkvalitnit náš život. Linda Vrňáková, která stojí za značkou LIV, využívá unikátních metod, které spojuje s dokonale propracovaným designem. Designérku, která pochází z Prahy, můžete i letos potkat na tradiční akci Prague Design Week. Už dnes se však můžete dozvědět, v čem jsou její produkty výjimečné, jak se dostala k tvorbě relaxačního nábytku, nebo co pro ni představuje design či konkurence.

Foto: Petr Vyšohlíd

Označení LIV může být pro mnohé naprosto neznámým pojmem. Prozraďte nám, co bychom si pod tím měli představit?

Je to jakási snaha propojit tělesný svět s duševním. Smyslem je najít chvíli odpočinku a klidu v dnešním uspěchaném světě, najít čas pro sebe a zasnít se. LIV představuje propojení designu a relaxace s masážními míčky.

To, že je manuální a kreativní činnost vaším koníčkem, je jedna věc. Jak jste se ale dostala k tvorbě designového a zároveň relaxačně rehabilitačního nábytku?

Zájem o relaxaci či rehabilitaci tak nějak vyplynul z mé tvorby, když jsem se zpětně zamyslela a poohlédla kam má tvorba a mé nápady směřují. Zjistila jsem, že potřebuji svoji hyperaktivitu něčím vyvážit. Prvotní náznaky byly již na základní škole, ale jasná představa a směr, kterým jsem se začala ubírat přišel až s vysokou školou. Díky klauzurní práci, kdy jsem se zabývala čalouněním staré vany, jsem přemýšlela o zajímavém a netradičním polstrování. Objevila jsme právě míčky na metodu „míčkování“. Na vaně jsem nakonec tuto metodu nepoužila a až později na to vznikl můj první prodejní produkt SWINGY IN. Metoda mne velmi zaujala, a tak jsem začala spolupracovat s paní Jebavou, která tuto metodu vymyslela a zavedla do rehabilitační praxe a já ji začala používat v relaxačním nábytku.

V čem spočívá hlavní rozdíl a výjimečnost vašeho produktu Swingy oproti jiným houpacím sítím/křeslům?

Nesnažila jsem se vymyslet něco výjimečného, jiného, snažila jsme se vymyslet něco svého, v čem mi bude dobře. Něco měkkého, pohodlného, krásného a zároveň s nějakým přesahem, něčím navíc. Nechtěla jsem vytvořit jen kus nábytku, chtěla jsem vytvořit něco, co si zamiluji a navodí mi krásný pocit uvolnění a snění. Tam, kde si mohu vyčistit hlavu a opustit dnes tak rychlý svět, který nás neustále zahlcuje informacemi a „nutí“ být online. Nejúčinnějším místem je pro mne les a řeka, nejúčinnějším prostředkem je pro mne joga, běh, jízda na koni či procházka. V tomto okamžiku, kdy si vyčistím hlavu se na mne inspirace doslova valí proudem.

Foto: Linda Vrňáková, LIV

S jakými materiály nejraději pracujete?

Jednoznačně s přírodními. Člověk u toho má lepší pocit a hebčí ruce 🙂 Někdy ale vše 100% přírodní nelze použít, hlavně u potahů – ty musí být velmi odolné a snadno udržovatelné, ale právě u tohoto se velmi zamýšlím nad jejich udržitelností, protože to je velmi důležitou součástí mé tvorby. Zastávám kvalitu a dlouhověkost před jednorázovým a krátkodobým. Jsem minimalista. Mám raději méně věcí, ale za to kvalitních, než více, které musím neustále měnit a střídat.

Jakou roli podle vás hraje v dnešní době design?

Pro mne je to hlavně zodpovědnost sama k sobě, lidem a životnímu prostředí.

Foto: Petr Vyšohlíd

Prozraďte nám, na čem aktuálně pracujete?

Pracuji na pelíškách pro naše domácí mazlíčky, které budou jak jinak než z míčků. Rovněž chystám kolekci čistě z přírodních materiálů.

Jedním z vašich projektů je i “RECOVER”. Jak se vy obecně díváte na udržitelnost? Myslíte, že lidé stále raději kupují nové, než aby recyklovali staré věci, nebo se situace pomalu zlepšuje? V poslední době je populární takzvaná slow fashion – lze něco podobného sledovat i u designového nábytku?

Popravdě nejvíce ted‘ slýchám o slow fashion, stává se hodně populární, a to je dobře. Myslím si, že právě skrze módu může mít udržitelnost velký účinek, protože nejvíce spotřebním zbožím, řekla bych, je právě oděv. U nábytku se s tím ale také setkávám. Vznikají firmy, které se zabývají shromažďováním a renovováním starého nábytku. I designéři na udržitelnost a recyklaci začínají více myslet. Rozhodně bychom si, my lidé, měli více uvědomovat, co nakupujeme a co vyhazujeme a snažit se eliminovat odpad a začít nakupovat (z)odpovědně. Myslím si, že tomu dost přispívá dnešní rychlá doba a potřeba zpomalit – hodně tomu pomáhá dnes velmi oblíbená jóga.

Foto: Linda Vrňáková, LIV

Máte nějaký sen, kterého byste chtěla v blízké, či vzdálené budoucnosti dosáhnout?

Pro mne je největším smyslem/snem dělat to, co mne baví, založit rodinu a žít v harmonii a lásce.

Myslíte, že je dnes pro mladé designéry obecně těžké uspět na českém trhu?

Já si nemyslím, že je to těžké…

Foto: Linda Vrňáková, LIV

Jak si podle vás stojíme mezi zahraniční konkurencí?

Tohle já nevím. Já obecně nepoužívám slovo konkurence, protože si myslím, že každý výrobek si najde svého majitele. Bude to znít asi bláhově a naivně, ale neřeším, jestli tu je, či není nějaká konkurence, zaměřuji se na to své, co mne baví. Věřím, že když člověk dělá to, co ho baví a naplňuje, žije v pravdě. A to je pro mne důvod, proč bych si třeba já takovéto věci kupovala. Ne kvůli tomu, jestli to je od toho či onoho designéra, ale jestli to dělal člověk, kterého jeho práce opravdu baví a naplňuje. Jedině tak ji může dělat poctivě a nejlépe, jak umí.

Co vy a různé výstavní či prodejní akce zaměřené na originální design? Můžeme vás potkat například na Prague Design Week ?

Ano, na PDW vystavuji pravidelně a doufám, že i letos to pro mne nebude výjimkou. Zde se chystám představit můj další produkt, který jsem vám ještě neprozradila 🙂

Více o značce LIV

 

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *