Pražské novotyTOP

Svatby jsou nejlepší tam, kde je Praha krásně vidět, říká svatební koordinátorka

Svatební koordinátor je dnes využívanou službou stejně tak jako mnoho dalších běžných profesí. Už dávno se nejedná o nedostupnou službu. Naopak. Svatební koordinátorka Tereza Tlustá se svatbám věnuje již několik let. Nevěstám a ženichům tak předává nejen osvědčené rady a tipy ohledně organizace, ale pomáhá jim i s rozpočtem. Výsledkem je tak svatební den, na který nezapomenou. O tom ale více v dnešním rozhovoru.

Tereza Tlustá, Svatby s Terezou, foto: Iva Svobodová

Svatba je velkou událostí. Jste v den “D” vždy nervózní, nebo už to zkrátka berete jako každou jinou práci?

Já svatby s nevěstami docela dost prožívám – takže nervózní vždycky trošku jsem. Ale je to spíš taková ta nervozita plná očekávání. Jak se nám vše povede, jestli vše bude přesně podle představ nevěsty a ženicha, nebo jak budou na naši práci reagovat ostatní hosté. Právě tahle nervozita většinou ale opadá ve chvíli, kdy se přesuneme na hostinu a my víme, že jsme všechno zvládly a že teď už je na řadě především zábava.

Organizování svateb je jistě krásná činnost. Jak jste se k ní dostala právě vy?

Se svatbami jsem začala před třemi a půl lety po tom, co jsem si připravila svoji vlastní svatbu. Během těchto příprav jsem viděla, co mi osobně úplně nevyhovuje, co by se dalo udělat jinak, a začala jsem si pohrávat s myšlenkou, že bych se svatbám chtěla věnovat profesionálně. Rozhodnuto bylo pak ve chvíli, kdy mě oslovila kamarádky známá, jestli bych jí nechtěla připravit její svatbu. Začátky byly sice náročné, protože jsem čekala miminko a do toho svatby dělala v podstatě „zadarmo“, protože veškeré vydělané peníze pokrývaly počáteční potřebné náklady. Ale jsem moc ráda, že se vše zvládlo, nevzdala jsem to a můžu dělat tuhle práci dál a naplno!

Foto: Jaromír Zubák

Kde vaše povinnosti a úkoly začínají a kde naopak končí?

To je hodně individuální. Některé nevěsty za námi přichází a chtějí pomoct s kompletním zajištěním svatby. Takovým nevěstám pomáháme například i s výběrem místa, komunikujeme s matrikou, nebo sháníme oddávajícího, zařizujeme všechny potřebné dodavatele, vymýšlíme svatební styling včetně veškerých dekorací a staráme se o koordinaci celého svatebního dne. Chodí za námi ale také nevěsty, které chtějí například jen pomoct s organizací svatebního dne, nebo si neví rady právě s výzdobou.

Foto: Honza Martinec

Praha je kouzelné místo, které má hodně co nabídnout i po svatební stránce. Která místa patří mezi vaše nejoblíbenější, co se týče svatebních obřadů?

Praha je opravdu nádherná a já ji miluju! Proto mám nejraději obřady na místech, kde je Praha krásně vidět – takže například na Letné nebo na Petříně. Nádherný je ale i třeba viniční altán v Grébovce.

A co naopak na plné čáře vítězí u budoucích nevěst a ženichů?

Posledních pár let dávají nevěsty přednost spíše boho svatbám nebo svatbám v přírodním stylu a i podle toho volí i místo. Velice oblíbené jsou statky v okolí Prahy, nebo restaurace se zahradou či terasou, kde se dá klasická hostina propojit i se „zahradní party“

Praha láká i cizince. Můžete srovnat, v čem se například liší požadavky Čechů a cizinců? Je něco, v čem jsou naprosto rozdílní?

Požadavky Čechů a cizinců jsou vesměs podobné. Nevěsty hodně čerpají ze zahraničních webů a především z Pinterestu. Rozdíl vidím spíše v přístupu ženichů. Přijde mi, že muži, cizinci, na tom svatebním dni více lpí, více se zajímají, sami mají určitou představu, jak by vše mělo vypadat a probíhat. U českých snoubenců se mi často stává, že ženicha vidím poprvé až na svatbě. I když všechny české muže také nemůžu házet do jednoho pytle – i mezi českými ženichy se najdou výjimky, kteří se zajímají a se svou budoucí ženou absolvují všechny schůzky týkající se výzdoby, květin nebo sladkostí.

Proč myslíte, že v dnešní době stále více párů využívá služeb svatebních koordinátorek?

Myslím, že je to především proto, že jsou všichni hodně zaměstnaní – jak prací, tak svými koníčky, a svůj velký den proto raději nechají profesionálům. Řeknou jim svou představu, svá přání a detaily a samotnou realizaci pak nechají na nich. Svůj svatební den si pak mohou užít bez zbytečných starostí a mají vše tak, jak si vysnili. Svatební koordinátor se nestará jen o hladký průběh dne. Snoubencům může už před svatbou doporučit, nebo přímo zprostředkovat spoustu osvědčených dodavatelů. Neušetří jim tak jen čas, který by strávili hledáním pravé floristky, cukrářky nebo vizážistky, ale ušetří jim také značnou část finančních prostředků, protože s většinou dodavatelů má koordinátor domluvené speciální ceny, které platí právě pro jeho klienty.

Kromě koordinování svatby se podílíte i na výzdobě. Řekněte nám, co teď aktuálně frčí? Jaké jsou oblíbené styly svateb?

Jak už jsem zmínila, nejvíc oblíbené jsou teď přírodní nebo boho svatby. Nevěsty preferují vzdušné materiály, v kyticích se objevuje více zeleně, upouští se od uhlazených květinových aranžmá a přechází se k rozvolněným kyticím, často doplněných dlouhými stuhami. Stále je velmi oblíbená růžová barva – z odstínů růžové vládne pudrová. Nevěsty si pro svůj svatební den vybírají stále častěji místa, kde je možné připravit jak svatební obřad, tak hostinu, a pro hosty tak odpadá přejíždění z místa na místo. Velice oblíbené jsou i svatební pikniky.

Foto: Pavol Delej

V posledních letech můžeme sledovat i zájem o svatby registrovaných párů. Koordinovala jste již takovou svatbu, a popřípadě lišila se nějak od běžné svatby?

Takovou svatbu jsem ještě neměla to štěstí zařizovat nebo koordinovat. Určitě se tomu ale nebráním, ba naopak! Sama bych moc ráda viděla, v čem by byla jiná než ta klasická.

Prozraďte nám, jaký je průměrný svatební rozpočet, kterého se snoubenci nejčastěji drží?

To je hrozně těžká otázka. Vždy záleží na místě, počtu hostů, stylu svatby,… Pořád jsou ale v oblibě velké svatby kolem sta lidí – tady se pak částky za kompletní zajištění svatby včetně jídla, pití, výzdoby, šatů atd. pohybují klidně okolo 300 – 400 tisíc. Samozřejmě se dá taková svatba připravit i s polovičním nákladem, ale to všechno závisí na přáních a představách snoubenců. Je to sice obtížné, ale ne nemožné 🙂

A co svatby v zahraničí, je o ně ještě stále velký zájem?

Myslím, že o ně zájem stále ještě je, i když podle mého názoru už pomalu upadá. Já se ale specializuji na svatby v Čechách, tak to nemohu úplně posoudit.

Foto: Honza Martinec

Během roku a zejména v zimním období probíhá v Praze řada veletrhů a nejrůznějších svatebních akcí – budeme mít možnost vás někde zastihnout?

V letošním a loňském roce jsme se svatebních veletrhů neúčastnily. Mám roční holčičku, která mě zatím ještě dost potřebuje a do toho spolupracujeme s úžasným statkem nedaleko Prahy – Dvorem Perlová voda, se kterým máme uzavřenou exklusivní spolupráci a tím pádem poměrně velký přísun svateb. Do toho svatby mimo Perlovou vodu. A já jsem blázen, který musí být na téměř každé svatbě být, a to nejen proto, abych si na všechno osobně dohlédla, ale také proto, že s nevěstami celou dobu jednám, znám jejich představy a přání a chci být u toho jejich důležitého životního kroku. Do budoucna ale určitě účast na veletrhu plánujeme, protože i náš svatební tým se stále rozrůstá a my se chceme představit širšímu okruhu nevěst. Naši práci si ale všechny budoucí nevěsty mohou prohlédnout na našich facebookových stránkách Svatby s Terezou nebo si s námi mohou domluvit schůzku a my jim naši práci rády představíme.

Foto: Jaromír Zubák

Na závěr nám prozraďte, o které termíny je v letošním roce největší zájem a které jsou už dávno zamluvené?

Tak všeobecně jsou nejvíc oblíbené víkendové termíny od června do zhruba poloviny září. V letošním roce pak na víkend vyšlo i datum 18. 8. 2018 a právě o ně mají nevěsty největší zájem.

Více o Svatbách s Terezou

 

Foto: Tereza Tlustá, Svatby s Terezou

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *