Pražské novotyTOP

Jak se žije v pražských Vysočanech… v nových Vysočanech

Když člověk před pár lety zmínil, že bydlí ve Vysočanech, rodilí Pražané i další znalí Prahy vás téměř politovali. Ten pohled mluvil za vše. Mnozí si totiž Vysočany stále pamatují takové, jaké byly kdysi. Průmyslové, špinavé, zanedbané… to už je ovšem dávná minulost. Dnes jsou Vysočany jednou z vyhledávaných městských částí, a to právě z hlediska bydlení.

Radnice, Praha – Vysočany

Pražské Vysočany jsou jednou z městských částí Prahy 9. Dříve se jednalo převážně o průmyslovou oblast, která navazuje na Kolbenovu a Poděbradskou ulici. Dnes jsou však Vysočany moderní a nabízejí nejen kvalitní bydlení, ale i řadu skvělých služeb.

Pražské Vysočany prošly razantní proměnou. Vyrostly zde nové bytové domy, které se rozprostírají  nejen kolem nejdelšího pražského potoku – Rokytky, ale viditelnou změnou prošly i domy v okolí hlavní Sokolovské ulice. Velká obměna by se měla brzy týkat i Náměstí OSN, které je hlavním veřejným prostranstvím Vysočan. V budoucnu by mělo ovšem představovat i centrální náměstí, kde se lidé budou potkávat. Možná tak zde vznikne i pár osobitých kaváren či menších občerstvení se zahrádkami, které je možné vidět například v Karlíně, ale ve Vysočanech stále zatím chybí.

Náměstí OSN, Praha – Vysočany

Naprosto nová tvář

Modernizace a rekonstrukce se ovšem dotkla nejen centrální části Vysočan, ale i dalších oblastí. V posledních letech dochází ke zlepšení i v okolí Kolbenovy ulice, kde za starými nevzhlednými továrními budovami vzniká

Galerie Fénix, Praha – Vysočany

naprosto nová obytná čtvrť. Nový vzhled a zcela nový koncept dostala i legendární prvorepubliková továrna, která se rozkládá přímo v srdci industriální části Vysočan.

Pragovka tak dnes představuje živé multikulturní centrum a uměleckou čtvrť, kde se pořádá řada zajímavých akcí, festivalů i veletrhů. Kulturnímu životu Vysočan nemálo přispěla i stavba O2 Areny. Nabídka služeb se rozšířila i díky dvěma obchodním centrům, a to Galerii Fénix a Galerii Harfa, která se ovšem už rozprostírá na hranici Libně a Vysočan.

Rekonstrukce estakády i nádraží

Tunel – Nádraží Vysočany

Špatný stav vysočanské estakády z roku 1967, po které denně projede na šest tisíc aut a autobusů, rovněž vedl ke kompletní opravě, která trvala více než rok. Nyní je však provoz již plně obnoven. Trochu děsivě vypadá i vysočanské nádraží, které má ovšem v nejbližších letech projít kompletní proměnou.

Negativní stránkou jsou ale pro některé vyhlídky, které počítají s tím, že vysočanské nádraží pravděpodobně přijde i o oblíbený, leckdy ale strašidelný tunel. Tento tunel je přitom vůbec jedním z nejstarších v Praze a jeho podoba se od roku 1872 víceméně nezměnila.

Park Podviní, Praha – Vysočany

Široké sportovní vyžití

Vysočany však nejsou jen budovy. Do této městské části patří i nádherný park Podviní, který částečně sahá až do Libně. Tento veřejný park je oblíbený u široké veřejnosti. Kromě krásných procházek, pikniků a dětských hřišť nabízí i řadu kulturních a sportovních aktivit. Velmi oblíbené jsou například podzimní folkové a rockové festivaly pod širou oblohou. Park Podviní mají v oblibě i pejskaři a jejich čtyřnozí mazlíčci, neboť se zde nachází prostorné psí hřiště. V jeho blízkosti navíc nyní vzniká volnočasová zóna, kde kromě občerstvení nebude chybět ani cyklopoint sloužící cyklistům pro drobné opravy.

Park Podviní, Praha – Vysočany

Dle plánů by vše mělo být zapuštěno do svahu, aby to korespondovalo s okolní přírodou. Vysočany totiž křižuje několik cyklostezek. Velmi oblíbená je mezi cyklisty, bruslaři i rodinami s dětmi například cyklostezka Rokytka neboli Vysočany – Hloubětín, která avšak byla původně veřejností i médii odsuzovaná kvůli předraženému rozpočtu. V okolí parku Podviní se kromě jiného nachází i Lanové centrum nebo multifunkční sportovní areál Arena Sparta Podvinný mlýn.

Štítky
Show More

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *