Větší využívání umělé inteligence (AI) ve firmách, výuce nebo veřejné správě do roku 2030 je cílem aktualizované Národní strategie umělé inteligence, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vložilo do meziresortního připomínkového řízení.
Národní strategii budou podle něj pravidelně doplňovat takzvané akční plány s informacemi o konkrétních iniciativách, například nových dotačních programech.
„Umělá inteligence se stává čím dál významnější součástí našich životů. Má velký potenciál zlepšit naši životní úroveň i pozitivně ovlivnit rozvoj naší ekonomiky. Cílem nové Národní strategie umělé inteligence je pomoci České republice využít její potenciál naplno,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Strategie se podle MPO zaměřuje na sedm oblastí. Kromě vzdělávání, průmyslu a veřejných služeb je to také věda, kde dokument cílí na posílení výzkumu AI, dále trh práce s podporou rekvalifikací, celoživotního vzdělávání a prevencí digitálního vyloučení nebo kyberbezpečnost, tedy nastavení bezpečného prostředí pro aplikaci AI. Kromě toho si strategie klade za cíl zvýšit důvěru veřejnosti v AI, vyplývá ze zprávy.
Také nemocnice a firmy v oblasti zdravotnictví vyžadují strukturovanou strategii využití umělé inteligence, která právě oblasti zdraví funguje už mnoho let, dodal technický ředitel OR-CZ Jan Kelča. „AI urychluje, zpřesňuje a zefektivňuje práci lékaře. Je třeba se zabývat právní podporou a etickými otázkami používání AI. Úhrady od pojišťoven umožní využití AI v každodenním provozu,“ dodal Kelča.
Strategii MPO konzultovalo s dalšími zástupci veřejného sektoru a zástupci soukromého sektoru. „Inspirovali jsme se také přístupem států, jako jsou Kanada, USA, Spojené království a Nizozemsko. Uspořádali jsme on-line kulatý stůl, kde experti z těchto zemí představili jejich přístupy k umělé inteligenci. Kulatý stůl sloužil k výměně informací a příkladů dobré praxe,“ uvedl vrchní ředitel pro digitalizaci a inovace na MPO Petr Očko.
Využití generativní AI u firem v ČR podle ředitele České asociace umělé inteligence Lukáše Benzla roste. „Je však důležité zmínit, že v mnoha případech se jedná stále pouze o experimenty, které za sebou nemají robustnější strategii. Stejně tak začínáme být svědky nevydařených transformací, které stály mnoho energie i peněz, ale nepřinesly očekávané výsledky,“ podotkl.
Na vložení připomínek ke strategii mají ostatní resorty deset dní, následně ji bude schvalovat vláda.