Nezařazené

Zlato bude stát 4 800 dolarů, řekl ekonom Stoeferle na Vyšehradském fóru v Praze

Cena zlata do konce tohoto desetiletí dosáhne 4 800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát oproti jeho dnešní hodnotě, řekl na konferenci Vyšehradské fórum rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle. 

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňující cenu zlata, uvedl ekonom.

Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. 

„Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému,“ vysvětluje Stoeferle.

„Ekonomika není jen státní regulace a centrální kontrola“

Rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

Drahé kovy letos trhají rekordy. Cena zlata za letošní tři čtvrtletí vzrostla o 24 procent na 1896 dolarů za unci, stříbro pak zvýšilo hodnotu o 32 procent na 25 dolarů. Podle ekonoma to ale není ani zdaleka jejich finální meta.

Ryba: Cílem je portfolio odolné vůči všem scénářům

„V průběhu desítek let se objevují většinou čtyři scénáře, inflace, deflace, prosperita a krize nebo recese. Cílem investora je mít takové portfolio, které bude dlouhodobě stabilní a odolné vůči všem těmto scénářům,“ řekl na Vyšehradském fóru obchodní ředitel a hlavní analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. 

Nejde podle něj jen o to, jak portfolio poskládat, ale i jak s ním v průběhu času podle změn v ekonomice pracovat. 

„Budeme čelit ekonomické recesi či spíše velké krizi největší od třicátých let a současně zažíváme mnoho monetárních experimentů, které mohou vést k významně vyšší inflaci, než na kterou jsme si za posledních 30 let zvykli. A kombinace recese a zároveň inflace není v ekonomice úplně častá,“ uvedl na konferenci Ryba.

Největší konference poprvé online

Největší investiční konferenci v České republice i na Slovensku Vyšehradské fórum pořádá česká společnost Golden Gate CZ, která je lídrem trhu v investicích do zlata a stříbra. Koná se od roku 2013. Letošní osmý ročník se kvůli epidemiologickým opatřením poprvé uskutečnil on-line. 

Show More

Související články