Příroda se umí bránit povodním, musíme ji ale nechat. Řeky potřebují meandry
Pokud řeku necháme, aby v krajině takzvaně meandrovala, tedy zatáčela a tvořila si své přirozené tůně, voda se při povodních sice rozlije, ale jen tam, kde nenapáchá žádné škody.
Perfektním příkladem je okolí řeky Nežárky. Jen pár dní po velkých deštích, které do Česka přivedly i více než stoletou vodu, se filmař a milovník přírody Prokop Pithart vypravil k přirozeně tvarované řece, aby mohl názorně ukázat, jak jsou její meandry perfektně funkční.
K čemu slouží slepá ramena
Vypravil se k řece Nežárce, která je v krajině ukázkově zvlněná. „Má několik zákrutů, takzvaných meandrů, ale i slepých ramen, což je další důležitý prvek, který pomáhá vodu v krajině zadržovat. První, kam voda při povodni přiteče, jsou právě tato slepá, nebo také mrtvá ramena,“ vysvětluje Prokop v dalším díle seriálu Na dosah, který natáčí pro automobilku Toyota, jejímž je ambasadorem.
Tyto tůně vytvořila sama řeka a právě při povodních bylo vidět, jak chytře toto řešení funguje. Velmi důležité jsou však i samotné meandry, tedy zatáčky, kterými řeka přirozeně brázdí krajinu.
V meandrech teče déle a pomaleji
„Spousta našich řek se bohužel za komunismu regulovala a jejich koryta se uměle narovnávala. Jenže tím se tok řeky zkrátí, pojme pak méně vody, proud je navíc rychlejší a nemá možnost rozlít se do stran. V meandrech voda naopak protéká déle a pomaleji,“ popisuje Prokop Pithart.
„Přirozeně meandrující řeka se při povodních vybouří v oblasti říční nivy a pošle vodu do okolní krajiny, tedy tam, kde voda nenapáchá tak velké škody,“ dodává filmař a fotograf, který je mimo jiné také autorem seriálu Do divočiny, který natočil pro Českou televizi.
Pokud se při velké vodě řeka rozlije do louky, tráva hezky zachytí jemné částečky hlíny, která se na louce usadí. Jde přesně o to hladké „bahýnko“, které ve městech a vesnicích pronikne do všech domů a nadělá majitelům obrovské starosti a škody.
Rozlitá řeka nemusí být pohromou
„Louka se tím naopak obohatí o spoustu živin a voda se vyčistí. Navíc se sem okamžitě stáhnou zvířata, vidíme třeba labutě nebo volavky, které si tu hledají potravu,“ říká Prokop a připomíná, že potřebujeme více míst, jako je oblast Nežárky.
„Bohužel stále vidíme důsledky toho, že se krajina dříve odvodňovala a voda tudy protéká příliš rychle a zbytečně napáchá velké škody. Všechny mokřady a meandry také tlumí sílu vody, která potom teče do města,“ uzavírá.