Nezařazené

Dovolená 2025: Přehled pravidel a co se změnilo

Zákonné úpravy týkající se volna zaměstnanců prošly v posledních několika letech postupnými změnami. Základní pravidla pro čerpání dovolené zůstávají stejná, a to minimálně čtyři týdny dovolené ročně, z toho alespoň dva týdny souvisle. Hlavní novinkou poslední červnové novely zákoníku práce je lepší ochrana na rodičovské dovolené a prodloužení zkušební doby.

Od srpna 2024 platí zjednodušení administrativy kolem dovolených. Zaměstnavatelé už nemusí sestavovat písemné rozvrhy volna pro všechny zaměstnance, ale stačí jim zohlednit provozní potřeby a oprávněné zájmy pracovníků.

„Tato změna přináší větší svobodu oběma stranám. Zaměstnavatelům umožňuje pružněji reagovat na situaci ve firmě. Zaměstnanec musí zpravidla vždy čekat na schválení termínu, pokud vůbec firma umožňuje zaměstnancům o dovolenou žádat,“ komentuje Ivana Brancuzká, CEO a partner poradenské firmy Crowe.

Od ledna 2021 je možné převádět dovolenou nad zákonné minimum do dalšího roku. Pokud máte nárok na pět týdnů volna, čtyři týdny musíte vyčerpat do konce roku, ale pátý týden si můžete nechat na příští rok. Je však nutné o to zaměstnavatele písemně požádat a ten vám nemusí vyhovět.

Je důležité si uvědomit, že termín dovolené primárně určuje zaměstnavatel. Je to jeho právo, nikoli právo zaměstnance. Zaměstnanec si tedy automaticky nemůže vzít volno v jím zvoleném termínu.

Existují dvě výjimky, kdy si termín dovolené může určit sám zaměstnanec. První případ nastává v situaci, kdy zaměstnavatel neurčí zaměstnanci čerpání dovolené nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku po roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo.

„V takovém případě vzniká právo určit termín dovolené i zaměstnanci. Právo zaměstnavatele tím však nezaniká. Rozhodující je časové hledisko. Uplatní se tedy právo toho, kdo termín určí dříve,“ vysvětluje Ivana Brancuzká.

Druhá výjimka nastává po skončení mateřské dovolené, před nástupem na rodičovskou dovolenou. V tomto případě si čerpání dovolené určuje zaměstnanec sám. Termín je ale pevně daný. Je to den následující po skončení mateřské. Jde tedy o to, že zaměstnanec určí, že se dovolená bude čerpat.

Zaměstnavatel může nařídit čerpání dovolené zejména při celozávodní dovolené, hrozícím propadnutí nevyčerpané dovolené nebo dočasném omezení provozu z organizačních důvodů. „Zaměstnavatel přitom musí dodržet minimálně čtrnáctidenní lhůtu pro oznámení. Nemůže tedy nařídit dovolenou ze dne na den,“ zdůrazňuje Ivana Brancuzká.

Rodičovská dovolená se změnami

Významné změny se týkají rodičů malých dětí. Ti nyní mohou u stejného zaměstnavatele pracovat na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce, zatímco formálně zůstávají na rodičovské dovolené.

Podle CEO firmy Crowe tato úprava výrazně pomáhá rodinám s malými dětmi, které potřebují flexibilní přivýdělek.

Delší zkušební doba

Méně příjemnou novinkou je prodloužení zkušební doby. Běžní zaměstnanci mohou být nyní ve zkušební době až čtyři měsíce místo dosavadních tří. Vedoucí pracovníci dokonce osm měsíců namísto šesti.

Během zkušební doby sice vzniká nárok na dovolenou, ale zaměstnavatel určuje termín jejího čerpání podle svého uvážení, stejně jako u ostatních zaměstnanců.

Show More

Související články