Praha hostila klíčovou konferenci o budoucnosti AI „Zážeh AI spolupráce“

Česká asociace umělé inteligence (ČAUI) pořádala 27. března 2025 celodenní konferenci „Zážeh AI spolupráce“ v Aule České zemědělské univerzity v Praze-Suchdole. Cílem této události je propojit klíčové stakeholdery z akademického, veřejného, soukromého a neziskového sektoru k diskusi o budoucnosti a spolupráci v oblasti umělé inteligence v České republice.
Program konference zahrnuje významné řečníky a panelové diskuze na klíčová témata, jako je implementace EU AI Act, stav AI transformace či zvyšování AI gramotnosti v České republice. Mezi potvrzené řečníky patří Vladimír Mařík (CIIRC ČVUT), Jan Romportl (Elin.ai), Alžběta Solarczyk Krausová (Akademie věd ČR), Jan Kavalírek (MPO ČR), Vojta Roček (Presto Ventures) a Filip Dřímalka (Aibility).
Potkalo se zde přes 450 osobností českého AI ekosystému na konferenci Zážeh AI spolupráce, kterou organizovala Česká asociace umělé inteligence.
Mezi účastníky nechyběli zástupci ministerstev, vysokých škol, globálních technologických a konzultačních firem, předních AI startupů, inovačních center i dalších byznysových asociací. Program přinesl přes 30 osobností a 5 panelových diskuzí s cílem akcentovat nutnost spolupráce mezi sektory v zájmu zachování konkurenceschopnosti České republiky.
Program keynote prezentací otevřel Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR
Program keynote prezentací otevřel Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR. V úvodu konference měl také prezentaci přední český AI odborník Jan Romportl. Ten přinesl zcela reálný pohled na příležitosti v oboru AI pro Českou republiku. Dle jeho názoru máme šanci excelovat minimálně ve dvou vertikálách, kterými jsou AI ve zdravotnictví a AI v obranném průmyslu.
„Nebavme se o tom, jak promptovat ChatGPT nebo který aktuální model je nejlepší na odpovídání emailů, psaní postů na LinkedIn či na takový ten náš malý domácí brainstormíček. Bavme se o tom, jak získat přístup k AGI a jak budovat anti-fragile firmy, ekonomiku, společnost,“ řekl Jan Romportl.
Panel implementace AI aktu upozornil na nutnost implementovat bez komplikací
Panel týkající se implementace AI aktu neboli nařízení EU o umělé inteligenci upozornil na nutnost nařízení implementovat bez zbytečných komplikací a zpřísňování nařízení. Zároveň poukázal na nutnost toto nařízení dost možná ve světle aktuálního geopolitického vývoje znovu přehodnotit a zmírnit v zájmu podpory inovací v evropském prostoru. K tomu dodává ředitel asociace Lukáš Benzl: „Na základě diskuze s celým AI ekosystémem a dalšími evropskými hráči jsem přesvědčen o tom, že je nutné dát EU signál k tomu, aby byla podoba a rozsah nařízení ve světle aktuálního dění přehodnocena.“
Panel týkající se AI gramotnosti zase ukázal, že mezi všemi skupinami od dětí přes učitele až po úředníky je nutné budovat správný mindset. Překážkou totiž často není pouze samotná technologie, ale špatné uvažování nad tím, jak v praxi funguje. To ostatně potvrdily i unikátní statistiky, které na konferenci přinesl Ipsos. Pozitivní očekávání Čechů od využívání AI v každodenním životě v čase narůstají velmi pomalu.
„Celá konference se nesla ve velmi přátelské atmosféře, třebaže probíraná témata byla často velmi vážná. Nutnost spolupracovat je aktuálnější než kdy dříve a na účastnících bylo poznat, že právě takové setkání skutečně může zažehnout nové zajímavé iniciativy a projekty,“ řekl na konferenci Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence.
Jan Romportl na konferenci řekl, že je pravděpodobné, že první obecná umělá inteligence vznikne již v tomto desetiletí. Půjde o největší technologický průlom v dějinách lidstva. Jde o nebiologický systém, který je schopen dosahovat jakéhokoli cíle lépe než člověk. Pro EU je její dosažení velmi vzdálené.