Nezařazené

Apple Store na Václaváku? V mobilech si spíše hlídejme bezpečnost

V současnosti Praha divoce diskutuje o tom, zda se na nějakém lukrativním a prestižním místě neobjeví první Apple Store v České republice. Mobily a vůbec moderní technika se staly našimi nezbytnými průvodci a často si bez nich vůbec neumíme představit své fungování. Jenže zároveň jsme zranitelní. Jak zacházet s aplikacemi, abychom si do našich drahocenných přístrojů nedostali viry a neztratili důležitá data?

Garancí bezpečnosti je licence ČNB
Kdykoliv budete na mobilu či tabletu používat bankovní služby, přesvědčte se o tom, že mají licenci České národní banky. Ta je totiž zárukou, že jde o prověřenou službu. „Síto ČNB je relativně husté, nejde jen o formální schválení. Zákon se navíc nedávno ještě zpřísnil,“ vysvětluje Havlín ze společnosti Trisbee. Pokud platíte kartou, preferujte služby, kde informace o kartě nezadáváte přímo obchodníkovi, ale přes platební bránu, která vaše údaje chrání.


Pozor na to, kde se do aplikace přihlašujete
Především u internetového bankovnictví byste si měli dát pozor na to, kde se k internetu přihlašujete. Existuje spousta Wifi, které jsou otevřené a bez hesla, takže se do nich může přihlásit každý. Wifi v autobusech, vlacích nebo kavárnách jsou vhodné na čtení zpráv či mailů. K vyřizování finančních záležitostí ale takové přihlášení raději nepoužívejte, někdo by toho mohl využít a vaše odesílaná data “odposlechnout.”


Hlaste ztrátu či krádež mobilu
Pokud vám zloděj ukradne mobil, na kterém používáte i finanční aplikace, nemusíte si hned zoufat. Samotný telefon bývá většinou zabezpečený PINem nebo ho odblokuje až otisk prstu. Zloději tedy staví překážku do cesty samotná technologie. „Obezřetní buďte, hlavně když přes telefon posíláte platby či kontrolujete internetové bankovnictví. Při ztrátě či krádeži mobilu postupujte stejně, jako kdyby vám někdo ukradl kartu – nahlaste problém poskytovateli služby,“ radí Havlín z Trisbee.

Heslo, heslo, heslo
Lidé, kteří už si heslo nastaví, často opakují zcela základní chybu – jejich heslo do internetového bankovnictví je velmi jednoduché. Dobrým tipem jsou správci hesel typu 1Password s jedním silným heslem. K tomu přidejte i PIN či odemykání mobilu otiskem prstu. Své přístupové údaje nikdy nikomu nedávejte a raději se ani nepřihlašujte přes účet na sociálních sítích. Citlivé informace nikdy nesdílejte po sms či skrze různé messengery, chaty a soukromé zprávy. Mobily sice vychází uživatelům vstříc v tom, že jim umožňují systém rychle zablokovat či smazat, ale nejlepší je, když problém vůbec nenastane.

Neskočte na lep podvodníkům
U čtení zpráv na mobilu či tabletu platí zásadní pravidlo – prověřte, zda na nich není něco podezřelého a nikdy žádné peněžní transakce nevyřizujte ve spěchu. „Podvodníci dobře vědí, jak na věc. Jsou schopni poslat zprávu, která se tváří jako žádost o peníze od kamaráda z Facebooku nebo e-mail, který předstírá, že jde o komunikaci banky. Zaměřte se na to, z jaké adresy mail přišel, sledujte třeba gramatické chyby. Kamarádovi vždy zavolejte a ověřte si, zda vám skutečně píše on,“ varuje Havlín. Na jakékoliv podivné chování upozorněte banku i poskytovatele služby.

Používejte antiviry a zajímejte se

Kdo je připraven, není zaskočen. A platí to i v oblasti fintech. Chraňte svůj mobil i tablet antiviry, které dokážou různým útokům na vaši virtuální peněženku zabránit. Sledujte také zpravodajství, abyste mohli zbystřit, pokud by se objevil nějaký obzvlášť zákeřný a masový pokus o krádež osobních dat i financí.

Show More

Související články